v Levoči. Spomínaná časť mesta by sa mala totiž v blízkej budúcnosti podrobiť rekonštrukcii. Cieľom celej akcie nebolo stanoviť kritériá, či presné architektonické prvky, z ktorých by sa vychádzalo pri budúcej regenerácii. Hlavnou tematikou včerajšej prednášky spojenej s besedou a výstavou bolo určenie dobre alebo zle vplývajúcich zmien uskutočnených na námestí od stredoveku po súčasnosť.
"Minulosť námestia som skúmala z dostupných archívnych dokumentov, plánov a máp. Najväčším mojím stimulom bolo vytvorenie celkového obrazu námestia v premenách času. Chcela som spoznať pomer architektonických diel vo vzťahu ku zeleni. Zistila som, že kedysi prevládala architektonická tvorba nad zeleňou a peší človek bol dominantou námestia. Dnes je zeleň prerastená, architektúra v nej zaniká a človek je ten posledný, ktorý sa uhýba autám, zeleni," povedala pre Spišský denník Ing. arch. Magdaléna Jánovská, ktorej levočský mestský úrad zveril do rúk spracovanie investorského zámeru pre rekonštrukciu námestia. Podľa jej slov bol tento výskum veľmi potrebný a zároveň i poučný. "Keďže som chcela poznať minulý obraz námestia a prípadne sa z neho i poučiť, venovala som posledné dva mesiace jeho archívnemu výskumu. Zároveň som chcela načerpať nápady, ktoré by som mohla následne spracovať," upresnila svoje pohnútky levočská rodáčka M. Jánovská.
Táto prvá etapa je zároveň spojivom medzi dialógom vedeným zástupcami Mestského úradu, projektantmi a občanmi mesta, ktorí by mali spoločnými silami utvoriť budúci obraz námestia. "Ešte koncom 19. storočia nemalo levočské námestie obmedzenia typu chodníkov a obrubníkov, existoval tu určitý otvorený priestor. Nič nebolo nalinkované. Možno to je tá možnosť, nad ktorou budú projektanti uvažovať a zároveň dopomôžu k zintenzívneniu života na námestí. Zrejme počítajú i s umiestnením lavičiek, prípadne pešej zóny," porovnala minulý a súčasný stav námestia riaditeľka Slovenského národného múzea - Spišského múzea v Levoči PhDr. Mária Novotná. Práve zásluhou tejto inštitúcie sa mohli Levočania v rámci cyklu Pohľady do minulosti zoznámiť s výsledkami architektonického výskumu M. Jánovskej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.