kresťanskí demokrati navrhujú, aby štát každému novonarodenému dieťaťu prispel sumou 5000 korún na Detskú vkladnú knižku. Disponovať ňou bude môcť len dieťa po dovŕšení 18. roku. Každý zamestnaný rodič bude môcť na knižku odvádzať 10 percent z príspevkov, ktoré ako zamestnanec odvádza do Sociálnej poisťovne, čo je 0,67 % z vlastného hrubého príjmu. Pri priemernom hrubom príjme 12 800 korún bude rodič odvádzať na knižku 87 korún. Predpokladaná našetrená suma by mala dosiahnuť po 18 rokoch 80 000 korún.
Príjmy Sociálnej poisťovne v prvom roku po zavedení systému detskej knižky poklesnú podľa Záborskej o 50 miliónov korún. Výdavky štátneho rozpočtu po zavedení systému budú vo výške približne 300 miliónov korún. Takéto opatrenie KDH podporuje rast úspor v bankách, čím zvyšuje objem potenciálnych úverov a podporuje rast hospodárstva. Podľa poslanca NR SR Júliusa Brocku sa banky budú ponukou úrokov predbiehať, aby získali klientov pre zavedenie Detských vkladných knižiek.
Rodičovskú knižku dnes predstavila pred novinármi poslankyňa NR SR Marcela Pčolinská. Knižku by mali dostať rodičia pri narodení dieťaťa so sumou 10 000 korún a bude ich oprávňovať na využitie služieb, ktoré poskytuje štát, najmä na úhradu správnych poplatkov. Knižku bude možné použiť namiesto kolku. Podľa Pčolinskej štátny, rozpočet po zavedení rodičovskej knižky bude ochudobnený o niekoľko desiatok miliónov korún.
Penzijný kúpeľný šek v hodnote 5000 korún navrhuje KDH zaviesť pre dôchodcov, ktorí mali súčasne zavedené aj doplnkové dôchodkové poistenie najmenej päť rokov pred odchodom do dôchodku. Penzijné kúpeľné knižky podľa J. Brocku bude možné používať na hradenie kúpeľnej starostlivosti na území SR. Výdavky štátneho rozpočtu by kúpeľná knižka zvýšila o 15 miliónov korún.
KDH zároveň navrhuje modernú úpravu rodinného práva. Jeho predseda Pavol Hrušovský uviedol, že KDH navrhuje bezpodielové vlastníctvo manželov nahradiť inštitútom Zákonného majetkového spoločenstva manželov. Tento inštitút bude zahŕňať okrem hmotného majetku aj nehmotný majetok a práva. KDH navrhuje rozlíšiť inštitúty poručníctva a opatrovníctva a navrhuje zmeniť úpravu výživného na deti tak, aby sa viac zohľadnili potreby dieťaťa.
Projekt Istota rodinám bude patriť podľa Hrušovského k povolebným aktivitám hnutia. Aj keď nebude podmienkou pre vstup kresťanských demokratov do vlády, budú svojich partnerov presviedčať o správnosti svojich návrhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.