Pomoc obetiam násilia (PON). Obetiam násilia, ako aj ich rodinným príslušníkom na linke poskytnú právne aj psychologické rady. Odborníci poradia všetkým, ktorí sa odôvodnene obávajú, že sa stanú obeťou trestného činu, a poskytnú informácie svedkom, ktorí majú strach z účasti na súdnom pojednávaní.
Linka pomoci obetiam, ako znie jej oficiálny názov, však nebude úplne bezplatná. Ako na včerajšej tlačovej besede uviedla výkonná riaditeľka PON Jana Šípošová, organizácia chce týmto opatrením predísť jej zneužívaniu. Linka má na telefónnom čísle 0850 111 321 usmerniť obete na služby, ktoré môžu vyhľadať vo svojom regióne. Poplatok za hovor bude polovica miestneho hovorného. Telefónna linka bude fungovať v pondelok až piatok medzi 10. a 14. hodinou a od 18. do 20. hodiny. V sobotu budú odborníci k dispozícii od 18. do 22. hodiny.
Ako ďalej uviedla Šípošová, služby sú zamerané tak, aby obetiam poskytli podporu a pomoc počas policajného vyšetrovania či súdneho konania. Ideálnym stavom by podľa nej bolo, ak by sa dôsledne využívalo všetko, čo obsahuje náš trestný zákonník. Obete však podľa Šípošovej často nevedia o svojich právach a majú podozrenie z manipulácie vyšetrovania. PON preto ponúka nielen psychickú a právnu pomoc, ale aj sprevádzanie na súdne procesy.
"Páchateľ trestného činu má často väčšie práva na pomoc ako obeť," dodala Šípošová.
Na tlačovej besede sa zúčastnil aj riaditeľ Národného inštitútu pre pomoc obetiam a mediáciu vo Francúzsku Jean-Luc Domenech. Informoval o tom, že vo Francúzsku dáva štát na pomoc obetiam násilia takmer 6 miliónov eur. Ako dodala Šípošová, na Slovensku štát neposkytuje združeniu PON žiadne finančné prostriedky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.