lastovičkou v oblasti efektívnejšieho umiestňovania absolventov stredných a vysokých škôl na trhu práce je projekt absolventskej praxe. Mala by trvať osem mesiacov. V priebehu rokov 2002 2003 sa uvažuje aj o zavedení ďalších opatrení. Ich cieľom by bolo zabezpečiť lepšie umiestnenie absolventov všetkých typov stredných a vysokých škôl v praxi, než je tomu doteraz. Týmto akútnym problémom sa na svojej pracovnej schôdzi zo dňa 10.4.2002 zaoberala aj vláda Slovenskej republiky. Výsledkom jej rokovania je i prijatie tzv. Národného akčného plánu zamestnanosti v SR. Ten úzko súvisí s problematikou uplatňovania študentov po absolvovaní jednotlivých stupňov a typov škôl v zamestnaniach. V rámci vyučovacieho procesu na základnom a stredoškolskom stupni škôl sa počíta s preorientovaním učebných plánov z roviny podávania teoretických výkladov k praktickému spôsobu výučby, a to formou rozvíjania tvorivého myslenia u žiakov, ako aj študentov stredných škôl. V tejto súvislosti istotne nepôjde o rapídnu zmenu vo vyučovacom procese. Vyžiada si totiž dlhšie časové obdobie a prepracovanejšiu koncepciu. Možno to však opäť vnímať ako lastovičku, ktorá by sa mala stať zvestovateľkou procesu ďalších zmien. Zmien zvyšujúcich praktickosť poznatkov získaných štúdiom. Veď nie je tajomstvom, že aj napriek častokrát dobrej teoretickej príprave, je absolvent slovenskej strednej školy omnoho horšie pripravený na budúce povolanie, ako študent, v ktorejkoľvek krajine EÚ. Pravdepodobnou "chybičkou krásy" je práve veľké bazírovanie na poučkách a podobných, pre prax často nepraktických a zbytočných, spôsobov výučby. Pracovná zručnosť je alfou a omegou úspechu pri hľadaní práce. A tú môže do značnej miery zabezpečiť aj menej teórie a viac praxe. Nie stroje chŕliace zo seba poučku za poučkou, ale flexibilní absolventi sú budúcnosťou pre našu krajinu. Aj keď, na druhej strane, je potrebné zdôrazniť, že kde nie sú základy a dobre teoreticky vymedzený priestor, tam sa nedajú uplatňovať poznatky v praxi. Problémom súčasného stredného školstva je teória verzus prax. Zlý pomer medzi týmito dvoma piliermi vyučovacieho procesu.
Novinkou v rámci nového návrhu má byť aj intenzívnejší rozvoj predmetu "Úvod do sveta práce", či obohatenie tématických celkov o stať "Voľba povolania a rozvoj podnikania". Aký názor zastávajú súčasní študenti, ako aj absolventi stredných škôl, opýtali sme sa v Prešovských uliciach.
Pavol (17), tretiak na gymnáziu sa k tejto záležitosti vyjadril slovami: "Ak sa niečo podobné uvedie poriadne do praxe, mohlo by to fakt znamenať, že si nájdeme ľahšie prácu, keď skončíme školu. Ja sa po skončení "gympla" chystám ešte na vysokú školu a po nej už hádam až taký problém zo zamestnaním nebude. Aspoň dúfam. To by sme už mali byť v Európskej únii a mohli sa zamestnať aj v Nemecku, Rakúsku."
Marek (18), v súčasnosti nezamestnaný hovorí: "Škoda, že keď som ja chodil na strednú, nič také nebolo. Možno by som teraz nemusel sedieť doma a pozerať do plafóna. Myslím, že je to dobrý nápad zaviesť takýto predmet. Veľakrát sa v škole učia hlúposti a to, čo človek potrebuje do roboty potom nevie. Všade chcú len prax. Opýtajú sa ťa, či si už takú prácu robil a ak nie, povedia ti - ďakujeme, ale vás nepotrebujeme."
Eva (19), zamestnaná ako predavačka v butiku, a to napriek tomu, že končila obchodnú akadémiu s vyznamenaním. Ako ona hodnotí novoty v učebných plánoch, prezradila nám so zármutkom v hlase: "Keď sa to tak vezme, mohla by som byť rada, že som si našla prácu. Ale aj keď som zamestnaná, nie je to to, čo som chcela. Ak by sa takéto vyučovacie metódy zaviedli pred dvoma alebo troma rokmi, mohla som dnes pracovať vo svojom vyštudovanom odbore. V tomto terajším prvákom a druhákom závidím. Určite to po skončení strednej školy budú mať s hľadaním zamestnania ľahšie."
Julka (18), maturantka z košickej priemyslovky novému vládnemu návrhu neverí, čo deklaruje aj svojimi slovami: "Podľa mňa to nebude fungovať. Učiť niekoho ako si nájsť prácu po skončení školy je somarina. Veď problém nie je asi v tom, že by tí, čo končia strednú školu boli takí hlúpi, aby si nevedeli nájsť prácu, ale v tom, že práce niet. Nemám, čo k tomu viac dodať."
Peter (16), učeň v druhom ročníku, problém s umiestnením po skončení školy vníma takto: "Otec podniká, má stavebnú firmu, takže s prácou by som nemal mať problém. Neviem, ten nový predmet, čo o ňom hovoríš, nebude mať význam. Veď na Slovensku aj tak nie je žiadna normálna robota."
Poslami jari sú vraj lastovičky, ktorých príchod predznamenáva, že "pani" zima sa chystá na odpočinok. Uvidíme, čo nám tie školské, ktorých význam nie je o nič menší ako v prípade vítania jari, prinesú v ďalšom vyučovacom procese. Ale najmä po jeho skončení...
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.