intenzívnej mediciíny SPAM pri Nemocnici s poliklinikou (NsP) J. A. Reimana v Prešove MUDr. Štefan Trenkler (na obr.) na margo stretnutia poznamenal: "My si nezávidíme a vždy sa radi stretneme." Tento rok prisľúbil aktívnu účasť, teda aj s odbornou prednáškou, nestor svetovej anesteziológie 82-ročný profesor Otto Mayrhofer z Viedne. Ako to už býva, choroba sa nevyhýba ani lekárom, a tak musel účasť odrieknuť.
Na pôde prešovského PKO účastníkov privítal primátor Juraj Kopčák a námestník prešovskej NsP Ján Frišnič. "V Prešove je jedna z najväčších kliník na Slovensku a nasledovník primára Lučanského, prednosta Trenkler, mu robí dobré meno doma aj v zahraničí. Nemáme s nimi problémy, iba ak tie, že chcú robiť lepšie, kvalitnejšie a na to potrebujú prostriedky, ktoré im v tejto finančnej mizérii nemôžeme dať." Za jeho slovami sa skrývala požiadavka na 25 miliónov korún a tie, ako nám prednosta vysvetlil, potrebujú kvalitný monitorovací systém, liečebné prístroje na umelú ventiláciu pľúc, tiež diagnostické, infúzne pumpy na podávanie liekov kontrolovanou rýchlosťou, ale aj prístroje na bezpečnú anestéziu.
Účastníci venovali tichú spomienku priekopníkovi tohto odboru na východe, vedcovi a primárovi Antonovi Lučanskému, ktorý v šesťdesiatych rokoch založil v Prešove jednotku intenzívnej starostlivosti. Mimochodom, ešte v bývalom Československu sa stal prvým, kto obhájil titul kandidáta vied z anesteziológie.
Dôvodov na stretnutie však bolo viacero. Prednosta Štefan Trenkler spomenul aj životné jubileum zástupkyne prednostu MUDr. Jany Lazarovej. "Zdalo by sa, že je to žena v úzadí. Pôsobila ešte za čias Lučanského, ale bez nej by klinika nedosiahla výsledky, aké teraz prezentujeme. Spolok lekárov Slovenska jej udelí za celoživotné dielo striebornú medailu a Spolok lekárov v Prešove Reimanovu medailu," povedal a vysvetlil, že sa momentálne zotavuje po operácii.
V neposlednom rade si účastníci pripomenuli 10. výročie od založenia prešovskej kliniky, ktorá sa zároveň stala pracoviskom pre vzdelávanie anesteziológov v regióne a pripravovala ich na atestácie. Tie sa však už od roku 1999 nerealizujú. "Riaditeľstvo Slovenskej postgraduálnej medicíny sa z nie celkom jasných dôvodov rozhodlo, že všetky atestácie sa musia uskutočniť v Bratislave. Teraz musia povedzme 15 anesteziológovia vycestovať do Bratislavy hľadať si ubytovanie, alebo sa vracať v noci domov." Ako dodal, možno by bolo výhodnejšie, keby skúšajúci pricestoval do Prešova.
Inak prešovská klinika v súčasnosti disponuje 22 lekármi, z ktorých len dvaja zatiaľ nemajú atestáciu. Vysoko hodnotil odbornú prácu 66 zdravotných sestier, ktoré sa na ich pracovisku nemôžu ani na minútku vzdialiť od pacienta. Iste to nie je ľahké, ak je na klinike 25 pracovísk, jedenásť sál a ďalšie tri urgentné.
Pre mnohých z nás je anesteziológ neznámym človekom, zväčša sa kontaktuje so špecialistom a pritom od odbornej anestézie a následnej opatery často závisí kvalita doliečovania. Preto sme požiadali prednostu, aby nám o činnosti kliniky prezradil viac. "Naša klinika stojí na štyroch nohách. Tradične sa venujeme anestézii, teda zodpovedáme za vyšetrenie a prípravu pacienta na operáciu, bdieme nad ním počas operácie, alebo používame rôzne stupne lokálnej anestézie. Venujeme sa tiež liečbe pooperačnej bolesti, na ktorú chirurg spravidla nemá čas. V rámci intenzívnej medicíny liečime kriticky chorých pacientov s ťažkým úrazom, traumou, so zlyhaním niektorých orgánov. Naši špecialisti tímovo spolupracujú s odborníkmi základných oddelení. Vo vozidlách rýchlej zdravotnej pomoci spravidla sedí aj anesteziológ a v ostatných rokoch sa venujeme aj liečbe chronických bolestí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.