svojej chalupe Slunečná v okrese Česká Lípa. Rodina si nepriala uviesť príčinu smrti. Hoci sa objavili špekulácie o tom, že herec spáchal samovraždu, polícia to odmietla akýmkoľvek spôsobom komentovať. Políciu o úmrtí informovala záchranná služba v Českej Lípe.
Mnohé skutočne nasvedčuje tomu, že jeden z najvýznamnejších českých hercov sa zastrelil. Ako Korzu povedala jedna z blízkych kamarátok Vlastimila Brodského, na chalupe v Slunečnej sa zbraň nachádzala. "Mal pištoľ, schovával si ju pod vankúšom." To, že si Vlastimil Brodský pred časom kúpil pištoľ, potvrdzujú i niektorí jeho priatelia. Údajne ju mal na obranu proti zlodejom, ktorých se veľmi obával. Nikdy sa však otvorene nezmienil o tom, že by ju chcel obrátiť proti sebe. Ani vo chvíľach, keď ho trápili depresie a jeho zlý zdravotný stav.
Skutočnú príčinu smrti slávneho herca ale na žiadosť pozostalých polícia i lekár taja. Podľa majiteľa susednej chalupy prišiel pred deviatou hodinou priamo k domčeku Brodského lekár. "Následne dorazili policajti, potom ďalšia záchranka a nakoniec auto pohrebnej
služby," zveril sa tlačovej agentúr Korzo sused. "Verím tomu, že sa zastrelil. Po mrtvici, ktorú prekonal ho už život tak nebavil. A pokiaľ by išlo o prirodzenú smrť, nejazdili by tam predsa policajti."
"Brodský zomrel na mieste. Lekár, ktorý dorazil pred deviatou hodinou rannou mohol len konštatatovať smrť," dodal riaditeľ českolipskej záchrannej služby Jaroslav Popelka. "To, že sa pán Brodský zastrelil, nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť," povedal Korzu operačný dôstojník českolipskej polície.
Vlastimila Brodského naposledy videli susedia v piatok večer v miestnom hostinci Slunečná. "Bol tu od siedmej asi do deviatej večera. Večeral s významným českolipským lekárom Miroslavom Čerbákom a jeho ženou a príliš toho nenahovoril. Vyzeral ako starý smutný pán," rozprával vedúci hostinca Jan Aksamit. "Dal si dve zemiakové placky a hrnček mlieka. To nebolo úplne zvyčajné, pretože väčšinou jedlo zapíjal bielym vínom."
Brodský so sebou v piatok nemal v reštaurácii ani svojho jazvečíka Huga a nesedel na svojom obľúbenom mieste s výhľadom na Nový Bor. Keďže bolo v reštaurácii plno, Brodský vraj odišiel skôr. "Nehnevajte sa, ja som toho človeka mal veľmi rád. Nemám silu čokoľvek povedať," odpovedal Korzu doktor Čerbák, ktorý herca zrejme videl ako posledný.
Tragická udalosť vydesila celú Slunečnú. "Neverím, že by sa sám zabil. On tak miloval život. Vždy v obchode hovoril, že až umrie, celá dedina sa vypraví autobusom na jeho pohreb. A teraz to naraz prišlo, určite pôjdeme," zverila sa smutná susedka Marie Šourková, ktorá sa o Brodského starala. "Od pondelka tu bol so sesternicou a vyzeral tak nejako smutne. Ja som mu ešte niesla v piatok noviny s článkom, aby sa potešil. Keď sesternica odišla, dávala som naň pozor ja. On mal tiež liečiteľku, nejakú pani Kotábovú z Jirkova. Tá naň dávala pozor na diaľku. Nikto sme ho ale neustrážili," dodala susedka.
Vlastimila Brodského všetci v Slunečnej milovali. "Bol kamarátsky. Vôbec sa nechoval ako hviezda, ale pre nás bol takým bohom. Vždy rád rozprával i počúval. Nikdy to tu nebude ako predtým," uzavrela Šourková.
Brodský sa narodil 15. decembra 1920 v Hrušove neďaleko Ostravy. Za svoj život vytvoril množstvo vážnych, ale hlavne komediálnych rolí. Charakteristická bola pre neho tragikomika, "smiech cez slzy" a sebairónia. Dlhé roky nakrúcal rozhlasové rozprávky pre deti na dobrú noc. V rokoch 1948-84 hral v pražskom Divadle na Vinohradech. V marci tohto roka dostal cenu Český lev za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za film Babí léto. Dcéra Tereza kráča v otcových šľapajach ako herečka, starší syn Marek je výtvarník.
S rovesníkmi, hercami a komikmi Jiřím Sovákom a Miroslavom Horníčkom tvorili trojicu priateľov "zo starých čias". Dnes zostal nažive posledný a najstarší z trojice, 84-ročný Miroslav Horníček.
Medzi jeho najznámejšie patria úlohy vo filmoch (vystupoval vo vyše 150) Kam čert nemůže, Až přijde kocour, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Rozmarné léto, Farářův konec, Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně a televíznych seriáloch Pani Bovaryová, F. L. Věk a Arabela. Popularitu si získal aj rozhlasovými večerníčkami so škriatkom Hajajom. V roku 1995 vydal knižku memoárov Dr(o)bečky z požičovne duší.
Popisky:
Texty k foto:
Vlastimil Brodský so svojou priateľkou
Vedúci hostinca Slunečná Jan Axamit stojí pri stole, kde Vlastimil Brodský naposledy sedel a jedol zemiakové placky s mliekom
Foto k článku: Korzo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.