Kežmarok 12 946 trvalo žijúcich obyvateľov. Nadväzne na uvedené realizujte, s účinnosťou od prvého januára roku 2002, zmenu pomernej časti dane z príjmu fyzických a právnických osôb a cestnej dane, ktoré sa prerozdeľujú podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom v obci k 26. majú 2001," takéto stanovisko zaslalo 22. marca tohto roku Ministerstvo financií Slovenskej republiky Ústrednému daňovému riaditeľstvu v Banskej Bystrici. Na jeho základe boli následne podniknuté také metodické kroky, že Daňový úrad v Kežmarku odviedol v týchto dňoch podielové dane, za približne 4400 obyvateľov kežmarského sídliska Juh, do ľubickej obecnej pokladne. Objem týchto financií pritom predstavuje ročne rádovo niekoľko miliónov korún.
"Dnes som volal do banky. Peniaze sú už na našom účte," potvrdil nám starosta obce Ľubica Otto Dovjak, ktorému sa už v hlave pomaly rodí plán, čo s peniazmi, o ktoré si polepšil ľubický obecný rozpočet. "Sú to peniaze z podielových daní občanov. Chceme ich použiť len v ich úžitok a na prospech tých ulíc, kde títo ľudia bývajú. Na inkriminovanom území plánujeme postaviť sociálne byty, garáže, či obchodné centrum," oboznámil nás O. Dovjak, pričom dodal, že s takýmito plánmi vyjadrili predbežný súhlas aj členovia obecného zastupiteľstva v Ľubici.
Objem prostriedkov pochádzajúcich z podielových daní sa nafúknuť nedá. Príliv peňazí do ľubickej pokladnice, teda automaticky znamená scvrknutie kežmarského mešca. "Nie je dôvod na paniku, aj keď s takýmto riešením jednoznačne nesúhlasíme. Považujeme to za čiastkový výsledok dlhodobejšieho byrokratického procesu. Určite s ním nemôžeme byť uspokojení, ale musíme ho predbežne akceptovať. Na definitívne slovo si však ešte treba nejakú dobu počkať," skonštatoval pre náš denník primátor mesta Kežmarok František Grohola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.