postkomunistická MSZP a liberáli (SZDSZ). Najmladší premiér Európy a jeho Fidesz skončili.
K opačnému výsledku, a teda prekvapeniu, však v druhom kole nechýbalo veľa. Jasné víťazstvo spojenectva MSZP a SZDSZ (niektoré tipy dokonca hovorili o absolútnej väčšine pre MSZP), ktoré sa rysovalo po prvom kole, sa výbojnou až militantnou kampaňou Viktora Orbána poriadne scvrklo, keď kandidáti Fidesz-u zvrátili prognózy v množstve vidieckych obvodov. Vládne zoskupenie Fidesz-MDF takto aspoň druhé kolo presvedčivo vyhralo, čo nemusí napokon byť iba cena útechy...
Masívny finiš Orbána totiž v konečnom vyznení znamená iba mikroskopickú prevahu MSZP-SZDSZ, vyjadrenú v pomere mandátov 198:188. Ešte nikdy v histórii nebol v Maďarsku pomer síl medzi koalíciou a opozíciou taký tesný, čo prináša so sebou niekoľko smrteľne vážnych konzekvencií. Predovšetkým: Krajina bude mať krehkú a nestabilnú vládu, o ktorej sa dá s istotou povedať všeličo, len to nie, že vydrží štyri roky. Reálny rozdiel 5 hlasov (1 prebehlík = mínus dva) nie je v realite dennej politiky zárukou trvanlivosti; napríklad, ak poslanec zvolený v jednomandátovom obvode odstúpi (či nedajbože umrie), nenastupuje stranícky náhradník, ale konajú sa doplňovacie voľby.
Ďalej: MSZP, ktorá bude mať sama 178 poslancov, nie je žiadny monolit, fungujú v nej minimálne dve (skôr tri) silné krídla. K tomu prichádza dvadsať liberálov z SZDSZ, ktorých síce spájajú s MSZP čerstvé averzie voči Fidesz-u, ale rozdeľujú dočasne potlačené averzie vzájomné, najmä z obdobia prvého spoločného vládnutia v r. 1994-98. Je otázne, či takáto minimálna väčšina dokáže vytvoriť bezpečné zázemie pre fungovanie vlády. Podmienkou je vypätá frakčná disciplína, obmedzenie zahraničných ciest, vždy stopercentná dochvíľnosť a perfektný zdravotný stav poslancov. O ústavných zákonoch škoda hovoriť, okrem tých, ktoré sa budú týkať EÚ integrácie, neprejde istoiste žiadny.
Fidesz bude hroznou opozíciou (žiadne folklórne HZDS) s charizmatickým frakčným lídrom, ktorý, ak príde na lámanie chleba, dokáže vyhnať do ulíc pol Maďarska. Vláda premiéra Medgyessyho sa ocitne pod dvojitou kompresiou; z jednej strany Fidesz, z druhej vlastné ľavicové krídlo. Bude nesmierne zaujímavé pozorovať verejné financie, ako sa vyrovnajú s prvým - v časovom rade - sľubom socialistov: Päťdesiatpercentné zvýšenie platov vo verejnom sektore. A na splnenie čakajú ďalšie špecialitky programu MSZP - napríklad trinásty dôchodok... Ak budúci minister financií László Csaba zrazu objaví v rozpočte "čiernu dieru", s ktorou nepočítal (čo je skoro isté, keďže inak sa z nehoráznych sľubov nevymoce), pre najlepšieho rečníka východoeurópskej politiky Orbána bude malinou rozniesť vládu na kopytách. Čo potom? Veď Fidesz, ten rozhadzoval peniaze vidlami - napr. tri dni pred druhým kolom (!!) zvýšil so spätnou platnosťou od januára (!!) dôchodky o 5 percent.
Krehučké a tesnučké, ale predsa len víťazstvo MSZP potešilo zahraničie i politikov na Slovensku. Všetkých odstrašila najmä kampaň medzi prvým a druhým kolom, keď Orbán odhodil sebaoslavný, ale pokojný tón z predchádzajúcich dní (ktorý vo Fidesz-e vyanalyzovali ako prehrávajúci) a preladil na tvrdú konfrontačnú vlnu a nacionálno-populistickú demagógiu. Hodnotenia toho typu, akože "zmena vlády v Budapešti prinavráti pokoj do regiónu, obnoví spoluprácu V-4" a pod., však kĺžu po povrchu. Sú poplatné atmosfére a prvým dojmom. Podstatné totiž je, že Orbán ako výkonný premiér by aj naďalej zostal limitovaný obmedzeniami, ktoré vyplývajú z priority vstupu Maďarska do EÚ. Že s nimi vedel žiť, najlepšie preukazuje fakt, že urobil z Maďarska premianta všetkých integračných rebríčkov. Rozum a rozvahu potratil až v cieľovej rovinke kampane. A to zase nie je až také prekvapivé, stačí sa pozrieť, čo práve vystrájajú v Prahe dva mesiace pred voľbami: Prijímajú deklaráciu o "nesmrteľnosti" Benešových dekrétov. Šašovia tu, šašovia tam...
Vzápätí po oznámení výsledkov priznal Orbán porážku v brilantnom vystúpení (aké sme od slovenského politika dvanásť rokov nepočuli), ktoré domáci i zahraniční pozovatelia ocenili ako vysoko štátnické a vzor umenia odchádzať po demokratických voľbách. Nuž, určite iné ocenenie získa jeho rozlúčková party na Slovensku. "Budúcnosť nie je v desaťmiliónovom Maďarsku, ale v pätnásťmiliónovom maďarskom národe," povedal za frenetického aplauzu. A ešte raz zopakoval, aby ho "všetci dobre počuli".
Takže bude asi ozaj lepšie, ak si chvíľu odpočinie. Ale naozaj len chvíľu - na rozdiel od Mečiara, Orbán sa ešte vráti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.