riaditeľom Jánom Mojžišom. "Spojené štáty a ich ostatní partneri v NATO sa budú cítiť vedľa Slovenska pohodlne iba vtedy, ak sa zníži korupcia v štátnej správe," povedal Weiser.
Korupcia je najväčší problém aj podľa Mojžiša. Úrad ju môže znížiť pomocou previerok: "NBÚ môže znemožniť osobám, u ktorých sa v prvom štádiu preukázala korupcia, styk s utajovanými skutočnosťami a tým aj pracovať v štátnom aparáte," povedal Mojžiš.
Podľa Weisera, ak sa zníži korupcia, zvýši sa prílev zahraničných investícií: "V tejto krajine je veľa možností pre obchod a verím, že priame zahraničné investície zvýšia šance na pozvanie do NATO."
Ochrana utajovaných skutočností je pre členské štáty NATO prioritou. Pre Slovensko to bude obzvlášť dôležité, ak v Prahe obdržíme pozvanie do aliancie.
Weiser verí, že pod Mojžišovým vedením úradu môže Slovensko dosiahnuť svoje ciele. Nad prípadnou povolebnou zmenou vo vedení NBÚ nechcel špekulovať: "Veríme v schopnosti pána Mojžiša." Samotné voľby však považuje za kľúčové: "V roku 1997 ostatné krajiny dostali pozvanie a Slovensko nie, lebo vláda, ktorá bola pri moci nezdielala demokratické hodnoty. Nie je žiadny dôkaz, že vedenie tejto strany sa zmenilo." Návrat vlády, v ktorej by bolo HZDS, by zapríčinilo veľké obavy: "Naša pozícia sa nezmenila a ani sa nezmení," dodal Weiser.
Súčasný zákon umožňuje NBÚ odobrať previerku alebo ju nevydať aj bez udania dôvodu. V Českej republike však už existuje rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré tvrdí, že každý človek má právo dozvedieť sa dôvod: "Tento problém by mohol aj na Slovensku skončiť na Ústavnom súde," povedal Mojžiš. Preto NBÚ do novely zákona o utajovaných skutočnostiach, ktorá je v parlamente v druhom čítaní, pripravuje návrh, ktorý uvádzanie dôvodu upraví: "Podľa mňa by mal existovať súdny orgán, ktorý by posudzoval dôvody, prečo NBÚ rozhodlo tak, ako rozhodlo."
Uvádzať dôvody v každej previerke nie je podľa Mojžiša možné aj kvôli krytiu zdroja: "NBÚ neskúma vinu alebo nevinu, ale dôverihodnosť osoby." Na jej zistenie stačí úradu informácia relevantného orgánu (napr. spravodajských služieb) a nepotrebuje súdne rozhodnutie.
Úrad prednostne preveruje 1500-2000 osôb, pre ktoré, ak vstúpime do NATO, je previerka nevyhnutná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.