Nasvedčoval dohode zúčastnených strán. Tentokrát ho neprešpikovali vystúpenia drobných akcionárov. Nitky mali v rukách veľkí hráči a tomu aj zodpovedal priebeh valného zhromaždenia, ktoré bolo zvolané na základe návrhu Reštitučného a investičného fondu a Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti.
Najviac sa medzi pozorovateľmi čakalo na hlasovanie o nových členoch dozornej rady VSŽ, keďže od pohybov s 21 percentami akcií pôvodne vlastnenými Transpetrolom išlo o prvé valné zhromaždenie a tak sa logicky predpokladalo, že sa noví akcionári pousilujú o pretavenie svojich akcionárskych práv aj do vrcholových štruktúr spoločnosti. Stalo sa. Dozorná rada na základe včera schválených nových stanov pozostáva už nie z piatich, ale z ôsmich členov. Už dávnejšie sa svojho členstva v dozornej rade vzdal Štefan Czücz nominovaný Transpetrolom. Okrem neho abdikoval vlani aj Roman Kvasnica, ten však zastával post v predstavenstve spoločnosti. Zvyšných štyroch členov dozornej rady v zložení Anna Bubeníková, John Goodish, Zdenko Trebuľa a Eva Michalová akcionári včera odvolali.
Hladko došlo k zvoleniu nových ôsmich členov dozornej rady, ktorá má vo vzťahu k predstavenstvu výrazne posilnené právomoci. Okrem iného odvoláva a volí členov predstavenstva. V novej dozornej rade sú na návrh Poštovej banky Karlos Abel (U. S. Steel), Jaroslav Haščák (Penta Group), Ivan Jakabovič (J&T) a Mário Hoffmann (Istrokapitál). Na návrh U. S. Steel Košice sa do dozornej rady dostali John Goodish (U. S. Steel), David Luptak (U. S. Steel), Anna Bubeníková (FNM) a Vladimil Podstránsky (štátny tajomník min. financií). Novozvolená dozorná rada má zasadnúť v priebehu tohto týždňa a predpokladá sa, že vymenuje nové predstavenstvo. Očakávané sú tiež zmeny na poste prezidenta VSŽ, ktorý doposiaľ zastával Anton Bidovský. Ako povedal, nemieni abdikovať, ale počká si na rozhodnutie dozornej rady.
Zástupcov troch akcionárskych skupín J. Haščáka, I. Jakaboviča a M. Hoffmanna sme sa opýtali, či si plánujú ponechať akcie VSŽ dlhodobo. "Áno, máme záujem držať ich dlhodobo, predpokladaný horizont je obdobie troch až piatich rokov," uviedol J. Haščák. "Máme snahu dokonca posilniť našu akcionársku pozíciu."
Mali by teda záujem aj o odkúpenie akcií v držbe FNM? "Všetko závisí od hodnoty akcií. Po uskutočnení prvého auditu získame názor na ich hodnotu a na základe tohto posúdime aj prípadné odkúpenie ďalších akcií. Budeme zvažovať aj spomínanú možnosť," dodal I. Jakabovič.
Noví akcionári však vyslovene nevylúčili aj možnosť ďalšieho odpredaja nedávno získaných akcií VSŽ.
Akcionári včera odsúhlasili aj zníženie základného imania o 10,8 miliardy korún. Znížením základného imania chce vedenie spoločnosti dosiahnuť možnosť vyplácania dividend, čo podľa novely obchodného zákonníka nie je možné v prípadoch, ak nie je pokrytá strata z minulých rokov. Tá v spoločnosti VSŽ predstavuje 9,6 miliardy korún. Základné imanie sa zníži o 10,8 miliardy korún zo súčasných 16,4 miliardy na 5,6 miliardy korún. Zníženie imania sa zrealizuje prostredníctvom zníženia menovitej hodnoty akcií z tisíc korún na 343 Sk bez toho, aby sa akcionárom poskytlo plnenie.
Akcionárom boli včera prezentované aj konsolidované hospodárske výsledky VSŽ, ktorá funguje na báze holdingu s majetkovou účasťou v 77 spoločnostiach, pričom v 17 z nich disponuje majoritným vlastníckym podielom. Vlani dosiahla VSŽ čistý konsolidovaný zisk na úrovni 655,6 milióna korún, z čoho prevádzkový zisk predstavuje 423,4 milióna korún. Konsolidované výnosy dosiahli 6,7 miliardy korún. Hospodársky výsledok z finančných operácií dosiahol 958 miliónov korún.
Príjmy spoločnosti VSŽ doposiaľ plynuli najmä z prenájmu hmotného investičného majetku dcérskym a externým firmám, z obchodnej činnosti s U. S. Steelom, z výnosov z obchodných podielov, zo správy finančného majetku a rovnako tak z viacerých jednorazových transakcií, z ktorých najväčšou je dovysporiadanie odpredaja oceliarskych aktív U. S. Steelu.
V pláne na najbližšie roky je vykreovanie dvoch nosných spoločností. Jedna by mala vzniknúť na základoch dnešného VSŽ Inžiniering a mala by sa orientovať na spracovanie hutníckych polotovarov. Druhá by sa mala vytvoriť okolo súčasného Obal Servisu a mala by byť zameraná na servisné služby pre U. S. Steel. Finančné rezervy vo výške 2,1 miliardy slúžia ako rezerva pre eliminovanie prípadných dopadov nedoriešených súdnych sporov majúcich pôvod v minulosti.
Akcionárska štruktúra k 20. marcu - spoločnosť USSAC Inc. vlastní 24,52 % akcií, Fond národného majetku 16,46 percent, Poštová banka 12,13 %. Rakúska Bank Austria vlastní 10,09 % akcií, Prvá penzijná 9,47 % akcií, Reštitučný investičný fond má v držbe 2,95 % a zahraničné spoločnosti Trim Luffer Ltd. a Cifi s.a. takmer po 2 percentá. Koncom minulého roka predal 21-percentný balík akcií VSŽ zo svojho portfólia Transpetrol. Tento balík sa prerozdelil medzi skupiny J&T, Istrokapitál a Penta, ktoré momentálne kontrolujú celkovo asi 27 % akcií VSŽ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.