mlynského náhonu, nám včera objasnili očití svedkovia udalosti.
"Celý areál mlyna bol zaplavený až do poludnia. V autodielni som mal vodu, zaplavilo mi stroje, robotníkom šatne, akumulačné pece. Ani nemám predstavu, aká škoda mi vznikla," povedal nám autodopravca Vladimír Svorada ukazujúc zabahnené priestory.
Priamo v areáli bývalého Mlyna Veľký Šariš, kde ako nájomca prevádzkuje dopravnú spoločnosť, bol totiž umelý násyp, ktorý neudržal tlak vody. Podľa názoru V. Svoradu robotníci v noci uzavreli stavidlá, ktoré nikto nestrážil a začali napúšťať do náhonu vodu. Tá presakovala a neskôr v prívale zaliala areál, ľuďom z domov v okolí mlyna údajne aj pivnice a záhradky.
Starý pán Ján Scepanik, ktorý si prišiel obzrieť, či je poškodené synovo pole a postup prác na druhom prasknutom mieste občas pozoroval, mal iný názor. "Robotníci s bagrom čistili náhon a terén nedali do pôvodného stavu. Zábranu urobili len z hliny zmiešanej so štrkom a pani voda urobila zvyšok," povedal nám.
Obhliadka uvedeného miesta nás napokon presvedčila, že je to tak. Priesak sa totiž udial na šírke lyžice bagra. Vynútená oprava diaľkového kábla a nedostatočná stabilizácia urobili svoje.
"Stavebnú časť jednoducho treba opraviť, nadväzne na ňu technologickú časť a potom oživiť malú vodnú elektráreň," potvrdil nám vedúci oddelenia výstavby na veľkošarišskej radnici Mikuláš Ilkovič.
Poznamenávame, že mlynský náhon sa stal súčasťou Veľkého Šariša ešte v 16. storočí a prakticky fungoval do šesťdesiatych rokov. Ostatných 30 rokov obyvatelia aj poslanci snívali o jeho rekonštrukcii a oživení malej vodnej elektrárne. Až terajšie vedenie radnice však urobilo kroky k tomu, aby sa tento zámer Veľkošarišanov splnil a vlani so spoločníkmi začali rekonštrukciu. Zdalo sa, že po príleve financií už nebude problém technológiu malej vodnej elektrárne oživiť.
Deň kolaudácie stavebnej časti, teda tento pondelok, však priniesol nemilé prekvapenie. V dvoch miestach sa umelá hrádza pretrhla a nekontrolované množstvo vody zalialo neďaleké polia. Ako sme sa včera presvedčili, príval vody zalial zemiačnisko. Zreteľné stopy vody vidieť do výšky 10 centimetrov aj na jednom z neďalekých rodinných domov. Ostatné záhradky sú síce poriadne mokré, ale o zničení úrody sa nedá hovoriť. O vysvetlenie sme včera požiadali primátora mesta Veľký Šariš Róberta Orosa.
"Ešte v sobotu všetko fungovalo. Z nedele na pondelok o tretej hodine ráno stúpla hladina vody a zároveň tlak spôsobila aj spodná voda. Je tam totiž zdrž a na jej vypustenie sú potrebné štyri hodiny. Po vyčistení nánosu na jednom mieste bol ukladaný diaľkový kábel, na druhom sa zrejme porušilo kamenné podložie," stručne zhodnotil situáciu, čím nevylúčil možné zlyhanie ľudského faktoru.
Atmosféra v meste je teraz rozpačitá. Časť obyvateľov chápe, že pri stavebných prácach nastal technický problém, iní chybu jednoznačne pripisujú radnici a tajomne šepkajú o ich spoločníkoch, blízkych vládnym kruhom. Keď sme sa informovali trochu viac, dozvedeli sme sa, že majú na mysli exposlanca NR SR a poradcu premiéra Milana Gaľu. Otázkou je, či by sa bez združenia súkromných a štátnych peňazí rekonštrukcia začala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.