užšej spolupráce jednotlivých politických subjektov. Preto strany neváhali, a hoci komunálne voľby budú až v decembri, už teraz sa kryštalizujú ich stratégie a mená jednotlivých kandidátov na primátorský post. Strany tentoraz začali s prípravou na voľby skôr, niektoré možno až priskoro.
Pozrime sa preto bližšie na to, kto by potenciálne mohol prevziať primátorské kreslo v Prešove a aké má jeho kandidatúra výhody a nevýhody z politického hľadiska.
Kocky sú hodené
Prvý krok urobilo ešte v januári KDH, ktoré ohlásilo kandidatúru Stanislava Kahanca. Tiež deklarovalo záujem o vytvorenie spoločného bloku. Svojím postupom zaskočili SDKÚ. No aj táto strana sa nakoniec pridala k vzniknutej koalícii, ktorú tvoria ešte strany ANO a DS. Tie už deklarovali, že samostatného kandidáta nenavrhnú. Zato však SDKÚ záujem má (v primárnych voľbách by sa mali stretnúť terajší primátor Juraj Kopčák a jeho štatutárny zástupca Štefan Kužma), preto zatiaľ nie je meno primátorského kandidáta koalície definitívne známe.
Pohyby na pravej strane politického spektra sa odrazili i vľavo. SDĽ už navrhla Milana Lacu, v rovine teórií je v hre i meno Milana Benča.
Uvažovalo sa aj nad nezávislým kandidátom, ktorého by podporila SDĽ, prípadne aj HZDS, Smer či menšie ľavicové strany. Podľa našich informácií malo ísť o jedného z prorektorov Prešovskej univerzity, ten však ponuku odmietol. Smer je v súčasnosti akýmsi jazykom na váhach. Rokuje s pravicovou koalíciou, no zároveň ešte vyčkáva, koho ponúkne ľavica, či HZDS. Treba si uvedomiť aj to, že komunálne voľby budú až po parlamentných, kedy sa znovu zmení politická konštelácia. HZDS tiež vyčkáva, jeho koaličný potenciál je pomerne nízky. Do úvahy azda prichádza v Prešove relatívne silná SDĽ, Smer a menšie strany, je to však ešte otázka času. No predvolebný boj už začal, kocky sú hodené...
Budúci primátor
Kto by teda mohol byť po decembri primátorom Prešova? Určite nie všetci z nášho zoznamu vôbec budú kandidovať a naopak, určite sa kandidatúry chopia aj iní, či už stranícki alebo nezávislí, ktorí však (ak nezískajú potrebnú politickú podporu) vodu nenamútia. Môžu však odobrať hlasy, ale nepredbiehajme...
Milan Benč (SDĽ)
Teoreticky je stále v hre Milan Benč, ktorého presadzuje časť SDĽ, no pravdepodobne do bojov nezasiahne. Päťdesiatnik Milan Benč je v súčasnosti prednostom okresného úradu. Pochádza z Veľkého Šariša, štyri roky pôsobil ako zástupca primátora Juraja Kopčáka. Je vyštudovaný dopravný inžinier, vo verejných funkciách pôsobí od roku 1986.
Výhody:
Koaličný potenciál: M. Benč je prijateľný okrem SDĽ aj pre ďalšie (nepravicové) strany. Od malých ľavicových subjektov (zrejme vrátane SDA) až po HZDS, keďže v druhom kole volieb do VÚC podporil ich úspešného kandidáta P. Chudíka.
Schopnosť hovoriť jazykom radových občanov: Vo všeobecnosti je považovaný za ľudového politika.
Nevýhody
Nízka podpora strany. SDĽ uprednostňuje kandidatúru Milana Lacu, takže pravdepodobne M. Benč do bojov o primátorský post ani nezasiahne.
Volebné prehry. V roku 1994 tesne prehral súboj s vtedajším kandidátom KDH a DU J. Kopčákom. Ten ho porazil aj pri regionálnych voľbách.
Voľby do VÚC: Milan Benč kandidoval na župana i poslanca. V prvom prípade skončil na treťom, nepostupovom mieste. Poslancom sa stal bez ťažkostí.
Stanislav Kahanec (KDH)
Kandidát KDH pôsobil v komunálnej politike doteraz ako poslanec. Je riaditeľom mestskej spoločnosti Prešov Real, rodákom z Malého Šariša a strojným inžinierom.
Výhody
Rýchly štart. Je prvým známym kandidátom na primátora, čím si pripravil dobrú vyjednávajúcu pozíciu.
Nekonfliktnosť. S. Kahanec nemá povesť radikála, čo zvyšuje jeho koaličný potenciál. O jeho nekonfliktnosti napríklad svedčí aj pravidelná účasť na plesoch konkurentov z SDKÚ.
Nevýhody
Riadiace schopnosti. Je síce na čele firmy, ale pôsobenie v mestskej spoločnosti, ktorá je naviac každoročne v strate, toho o manažérskych schopnostiach veľa nehovorí.
Neznáma tvár. Oproti svojim konkurentom je okresný predseda KDH pre verejnosť málo známou osobnosťou.
Voľby do VÚC: Kandidoval na poslanca VÚC, skončil na štvrtom náhradníckom mieste.
Juraj Kopčák (SDKÚ)
Terajší primátor sa chce tretíkrát uchádzať o funkciu hlavy mesta. Zúčastní sa primárnych volieb v strane a ak by aj v nich neuspel, dá sa predpokladať, že napriek tomu kandidovať bude. Svedčí o tom fakt, že sa vzdal výhodnej pozície na kandidátke SDKÚ do NR SR. J. Kopčák je podpredsedom SDKÚ, strojným inžinierom, pred vstupom do politiky bol riaditeľom vlastnej spoločnosti Arage, predtým pôsobil vo Vukove. Narodil sa v Sabinove.
Výhody
Skúsenosti. Nespornou a najväčšou výhodou J. Kopčáka sú skúsenosti vyplývajúce z toho, že na čele mesta je ôsmy rok. Jeho prioritou je pokračovať v nastúpenom trende, najmä v dobudovaní priemyselného parku a infraštruktúry, pričom sa môže opierať o dosiahnuté výsledky radnice.
Podpora cirkvi. Juraj Kopčák má oporu v radoch rímskokatolíckej cirkvi. Tá síce nemá pri voľbách žiadnu moc, ale jej vplyv je neodškriepiteľný.
Nevýhody
Konfliktnosť. Ide o najväčšiu nevýhodu terajšieho primátora. Momentálne je v straníckom konflikte so svojím protikandidátom a ani pravicová koalícia mu doposiaľ nevyjadrila podporu. Zbytočných konfliktov mal počas svojho pôsobenia na radnici niekoľko. Spomeňme konflikt so šéfom ZMOS Michalom Sýkorom, ktorý prerástol do toho, že mesto Prešov po nezaplatení členského z organizácie vylúčili a Prešov ostal členom iba neznámeho združenia Únia miest Slovenska (mimochodom, M. Sýkora potom podporil pri voľbách do VÚC Kopčákovho protikandidáta, čo malo podľa matematických prepočtov na svedomí viac stratených hlasov, než bol konečný rozdiel medzi oboma kandidátmi). Ďalšie konflikty mal primátor napríklad s aktivistami združenia Za matku Zem, či s médiami v súvislosti s infozákonom.
Prehra v strane. Oficiálnym kandidátom mestského predsedníctva SDKÚ do primárnych volieb sa stal Š. Kužma, nie J. Kopčák.
Voľby do VÚC: Kandidoval za župana, pričom prvé kolo suverénne vyhral. V druhom kole ho však tesne porazil kandidát koalície HZDS - Smer P. Chudík.
Štefan Kužma (SDKÚ)
Prvý zástupca prešovského primátora, ktorý má na starosti ekonomiku, je v straníckych primárkach oficiálnym kandidátom SDKÚ. Podľa vyjadrení predstaviteľov pravicovej koalície nie je pre ňu neprijateľný ako líder. Jeho hlavným cieľom je zlepšiť komunikáciu úradu s občanmi a vytvoriť priaznivú podnikateľskú klímu v meste.
Výhody
Ekonóm. Inžinier - ekonóm Š. Kužma má povesť odborníka, ktorý má na starosti rozpočet, pričom šarišská metropola nepatrí medzi príliš zadĺžené mestá a od nezávislej agentúry získala najvyšší možný ekonomický rating.
Známa tvár. Pôsobenie po boku J. Kopčáka ho dostalo do povedomia verejnosti.
Nevýhody
Silný protivník. V osobe Juraja Kopčáka má vo vlastnej strane silného protikandidáta, čo ho môže stáť miesto na primátorskej kandidátke. Ak aj uspeje, čakajú ho ešte rokovania s KDH a S. Kahancom.
Číslo 2. Š. Kužma bol na radnici mužom číslo 2, čo je nevďačná rola, lebo v kampani nemôže hovoriť o úspechoch mestského úradu, zato však musí niesť zodpovednosť za prešľapy radnice.
Voľby do VÚC: Kandidoval za poslanca a uspel.
Milan Laca (SDĽ)
M. Laca je druhým zástupcom primátora (oficiálne dlhodobo uvoľneným členom mestskej rady) a jeho strana ho nominovala, aby sa skúsil dostať do čela mesta. Je učiteľom dejepisu, má titul doktor filozofie a Prešovčania si ho pamätajú aj ako brankára futbalového Tatranu.
Výhody
Šport. Býval športovec má k tomuto odvetviu blízko, aj v súčasnosti zastupuje mesto pri rôznych športových udalostiach. Očakáva sa preto jeho podpora zo športových kruhov.
Podpora strany. Okresný výbor SDĽ ho už schválil, keď to potvrdí krajský výbor, môže začať s kampaňou.
Nevýhody
Učiteľ. Ako pôvodným povolaním pedagóg, bez skúseností z priameho riadenia podniku alebo inštitúcie, môže vyvolávať pochybnosti o kvalitách viesť mesto.
Koaličný potenciál. Je otázne, či kandidatúru Lacu podporia aj iné subjekty než materská strana. M. Benč mal v tomto väčšie šance. Problémom totiž je aj fakt, že sa v kampani nemôže oprieť o prílišnú kritiku radnice, keďže stále je súčasťou úzkeho vedenia mesta.
Voľby do VÚC: Kandidoval na poslanca. Skončil na sedemnástom náhradníckom mieste.
Kandidát HZDS
HZDS síce nemá v Prešove silnú pozíciu, no je to celoslovensky známa značka. Preto možno bude mať ambíciu postaviť vlastného kandidáta (podľa toho, ako sa zachovajú Smer a SDĽ), aj keď jeho meno zatiaľ nie je známe.
Výhody
Stranícka základňa. Voliči HZDS sú tradične jednotní a disciplinovaní. V prípade rozdrobenosti ostatných strán môžu uvažovať aj o úspechu.
Útočná kampaň. Kandidát bude môcť používať tvrdú rétoriku, keďže v Prešove už dvanásť rokov opozičné HZDS nenesie za chod mestskej samosprávy žiadnu zodpovednosť.
Nevýhody
Nevyprofilovaná osobnosť. Nech už by to bol ktokoľvek, nebol by pre voličov čitateľný. Naposledy kandidoval za HZDS Emil Blicha, ten však už nie je členom hnutia. To zatiaľ nemá adekvátnu náhradu.
Slabá pozícia strany. Ešte horšie než bývalí komunisti sú na tom mečiarovci, ktorí sa v Prešove ešte ani raz v komunálkach nepresadili. Faktom však je, že v parlamentných i regionálnych voľbách uspeli. Ak však pôjdu samostatne do komunálnych volieb, zminimalizujú svoje šance.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.