pečatidla i vlajky.
Ako informoval starosta Slavca Albin Lőrincz, erb navrhnutý odborníkmi schválilo obecné zastupiteľstvo. Momentálne čakajú na oficiálny súhlas od Heraldickej komisie Ministerstva vnútra SR. "Erb navrhli na základe podobizne pečiatky z polovice 18. storočia. Je na nej vyobrazený lev v skoku. Podobného mali vo svojom erbe Andrássyovci, ktorí boli poslednými vlastníkmi obce. Jej história sa datuje od 13. storočia."
Živé diskusie v dedine priniesla otázka vzniku Národného parku Slovenský kras. Podľa starostu uvidia pozitívny efekt až nasledujúce generácie. "Teraz to vnímam skôr ako obmedzovanie ľudí, žijúcich na jeho území. Súkromní majitelia lesov budú musieť zbrzdiť ťažbu dreva," povedal starosta Slavca. Pod jeho správu patrí aj susedná obec Vidová. V oboch dedinách vykurujú ľudia svoje príbytky drevom, či uhlím. Kvôli dodržiavaniu najvyššieho stupňa ochrany v okolí obcí plánuje starosta ich splynofikovanie.
S podobným úmyslom založili obce okolo Silickej planiny Združenie na ochranu spodných vôd Silickej planiny. V katastri Slavca sa nachádzajú zdroje pitnej vody pre Rožňavu aj Plešivec. Silica, Silická Brezová, Ardovo, Kečovo, Dlhá Ves a Slavec vyvíjajú spoločné aktivity s cieľom vybudovania kanalizácií a čističiek odpadových vôd. Tie totiž nemá ani jedna zo spomínaných obcí. Myšlienka zriadenia mikroregiónu stroskotala po sčítaní obyvateľov dedín. Na prísun peňazí z európskych fondov ich počet nestačí. Najväčším problémom sú financie. Slavec by potreboval približne 30 miliónov korún.
Ďalších 2,5 milióna investuje obec do výstavby Domu smútku. "Doteraz sa obrady konali vo dvoroch rodinných domov. Zosnulých sme odvážali do Rožňavy a v deň pohrebu späť do dediny. Zaťažovalo to najmä pozostalých, ktorí pred pohrebom museli pripraviť dvor pre pohrebný sprievod. Zbíjali dosky na vence a truhly odvážali na cintorín buď na rukách, alebo autom," dodal starosta.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.