bola aj znečistená. Takýto stav iba ničil vodovodné batérie a elektrický bojler. Vyriešili sme to tak, že sme sa potom napojili na vlastnú studňu," zverila sa Spišskému denníku obyvateľka Jamníka.
Táto obec síce disponuje verejným vodovodom, ktorý je v prevádzke už tridsaťdva rokov, momentálne suché počasie však zapríčiňuje nedostatok tejto vzácnej tekutiny. Situácia v obci je natoľko vyhrotená, že priemerne päťkrát do týždňa prevádzkovateľ vodovodu Východoslovenské vodárne a kanalizácie - Spišská Nová Ves (VvaK) musí v cisternách s objemom 10-tisíc litrov voziť do Jamníka vodu. Tá je následne vlievaná do vodojemu, ktorý sa nachádza v miestnej časti zvanej Varecha. V prípade, kedy do domácnosti putuje už posledná voda, tak tá už tečie z vodovodného kohútika aj so všetkými usadeninami z potrubí. "Najhoršia situácia nastáva cez víkend, kedy jednotlivé domácnosti upratujú, perú a vykonávajú celkovú očistu. Na nedostatok vody najviac doplácajú obyvatelia miestnej časti zvanej Lešky. Táto lokalita sa totiž nachádza na miernom kopci," povedal k tejto téme starosta Jamníka Vladimír Pavol (na snímke).
Niektorí Jamníčania sú napojení aj na vlastné zdroje, teda studne. Lenže suché počasie, bohužiaľ, zanecháva svoje stopy v podobe nedostatku aj na tomto vodnom zdroji. A na dôvažok, podzemné vody v Jamníku sú v bohatej miere kontaminované a obsahujú dusičnany. "My to riešime tak, že vodu zo studne používame ako úžitkovú a na pitie si kupujeme minerálky," povedala nám ďalšia Jamníčanka, ktorú sme stretli práve na ceste z nákupu. To, že podobným spôsobom riešia túto situáciu aj ostatní obyvatelia obce, ktorých je viac ako tisíc, nám potvrdil aj personál v jamnickej predajni potravín. V poslednom období ide totiž v bohatej miere na odbyt práve spomínaná minerálka.
V Jamníku vode prívlastok vzácna prináleží naozaj právom. Svedčí o tom aj miestne všeobecno-záväzné nariadenie. "Jamníčania nesmú vodu z vodovodu používať napríklad na polievanie záhrady a umývanie auta," špecifikoval V. Pavol. Ako ďalej dodal, vedeniu obce najväčšie vrásky spôsobuje plánovaná transformácia VVaK zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť. Kým v týchto časoch drží nad nimi ochrannú ruku štát, od 1. júla bude všetko iba na pleciach obce. "Nie sme na to materiálne zabezpečení. Vodovod je už v užívaní tridsať dva rokov, čo sa samozrejme odrazilo hlavne na jeho poruchovosti," povedal jamnický starosta.
Vozenie vody do obce sa tiež do určitej miery odráža aj na ekonomickej situácií VVaK v Spišskej Novej Vsi. "Kvôli suchému počasiu zásobujeme vodou týmto spôsobom aj ďalších päť obcí. Iba čo sa týka Jamníka, od 10. januára toho roku, odkedy tam sporadicky vozíme vodu, nám vznikli náklady vo výške 86-tisíc korún," vyjadril sa riaditeľ Marcel Kubík.
Vzhľadom na to, že verejný vodovod je síce prevádzkovaný VVaK, ale nie je v jeho vlastníctve, v budúcnosti by sa podľa slov M. Kubíka na nákladoch mala podieľať aj samotná obec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.