Košice - Poslanecké kluby KDH a DS v mestskom zastupiteľstve vyslovili nespokojnosť so spôsobom, akým sa naďalej narába s majetkom mesta.
"O predajoch majetku mesta rozhoduje rada majetku, ktorá je zložená výlučne z poslancov ľavicovej koalície SOP-SDĽ-SDSS. Táto komisia odpredáva majetok tak, že sa v niektorých prípadoch predá aj pod cenu určenú znaleckým posudkom, ktorá je oveľa nižšia ako cena trhová. Vyplýva to aj zo zistení hlavného kontrolóra, ktorý vo svojej správe informuje, že komisia súhlasila aj s takými odpredajmi, keď sa majetok predal firmám, či fyzickým osobám, majúcim dlhy voči mestu," informoval na včerajšej tlačovej besede poslanec Emil Kočiš (KDH).
Poslancov KDH a DS neuspokojili ani výsledky hospodárenia za rok 2001, ktorý je v programe rokovania dnešného mestského zastupiteľstva.
"Dúfame, že rozpočet na rok 2001 bol posledným nereálnym. Nový zákon o rozpočtových pravidlách, ktorý platí od roku 2002, obsahuje naše zásadné pripomienky, t.j. že je v ňom stanovené percento možnej dlhovej zaťaženosti a jasné mechanizmy, čo sa musí urobiť, keď mesto zle hospodári. Nereálne príjmy v schválenom rozpočte sa mestu podarilo naplniť len na 60 percent, nemohli sa teda zrealizovať ani naplánované aktivity," kritizoval poslanec Kočiš.
"Smiešne vyzerá zvýraznená časť v rozbore, že mesto hospodárilo s prebytkom 62 miliónov. Hlavne ak si uvedomíme, že dlhuje bankám 1,6 miliardy korún a záväzky z obchodného styku sú okolo 400 miliónov korún."
Nespokojnosť na včerajšej tlačovej besede vyjadrili poslanci KDH a DS aj s výsledkami šetrenia hlavného kontrolóra, ktorého poverili preveriť spôsob stanovenia ceny za odpad pre občanov.
"Úlohou kontrolóra nie je to, že si zoberie zmluvu medzi mestom a Kositom a opíše nám tú časť, v ktorej sa dohodli na cene. On by mal preveriť, či je cena 1558 Sk za spálenie jednej tony odpadu v spaľovni adekvátna. Hlavne, ak máme informácie, že napríklad s obcou pri Košiciach, Myšľou, má Kosit zmluvu, podľa ktorej spaľuje odpad za 250 Sk za tonu. Prečo sú ceny také rozdielne, prečo majú občania Košíc platiť také vysoké ceny? Kontrolór sa mal na to pozrieť, lebo z toho, čo nám predložil, vychádza, že najprv si stanovili cenu 650 Sk na občana a potom k tomu prispôsobili náklady v duchu porekadla ´čo sa babe chcelo, to sa babe snilo´. Cena bola stanovená z brucha," kritizoval Kočiš.
Poslanec KDH Martin Boritáš bude na dnešnom zastupiteľstve žiadať vysvetlenie náčelníka Mestskej polície, keďže zistenia hlavného kontrolóra považuje za veľmi vážne.
"Kontrolór v správe o previerke hospodárenia polície konštatuje, že nezabezpečila inventarizáciu vydaných parkovacích kariet do konca roka 2001. Dokonca, že nie je možné zistiť, či vydaná karta nemôže byť pod tým istým číslom vytlačená viackrát. To sú hrozné konštatovania, pritom v správe nie je vysvetlenie ani opatrenia na odtránenie nedostatkov. Navrhnem, aby sa prehodnotila efektívnosť vynakladaných prostriedkov z mestskej pokladne vo výške 56 miliónov ročne pre mestskú políciu, aby sme vedeli, do akej miery vlastne slúži občanom," dodal Boritáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.