bezohľadnom spustošení 135 náhrobných kameňov v ortodoxnej časti cintorína prevzali viaceré zahraničné médiá, medzi inými aj renomované izraelské denníky The Jerusalem Post a Ha'aretz, priamo na cintoríne natáčal svedectvo o znesvätení miesta posledného odpočinku generácií košických Židov aj televízny štáb maďarskej MTV a TV Duna.
V priestoroch židovskej náboženskej obce i v byte košického rabína od nedele prijali desiatky telefonátov, v ktorých ľudia zo Slovenska i zo zahraničia vyjadrujú znepokojenie a zároveň spoluúčasť.
"V porovnaní s naším mestom pôsobí v zahraničí niekoľkonásobne viac Židov, ktorí majú korene v Košiciach. Napríklad v New Yorku žije skupina ľudí, ktorých príbuzní sú pochovaní na našom cintoríne. Každoročne robia finančnú zbierku na kosenie a údržbu. Aj oni sa veľmi živo zaujímali, čo sa stalo," uviedol predseda Židovskej náboženskej obce v Košiciach Pavol Sitár.
Napriek tomu, že sám sa stal v minulosti terčom útoku doteraz neznámych páchateľov, ktorí na jeho dom v centre mesta nastriekali hanlivý nápis Juden raus, nemyslí si, že Košice stratia po incidente kredit tolerantného mesta. "Tolerancia je jednou z typických a tradičných vlastností Košičanov, extrémizmus určite nepatrí do tohto repertoáru. Zopár ľudí, ktorí naštrbili dobré meno nášho mesta, nemôže podstatným spôsobom zmeniť jeho obraz," povedal Sitár.
Podľa vyjadrenia viacerých členov Židovskej náboženskej obce v Košiciach je dokonca dosť možné, že páchatelia nie sú Košičania. V sobotu, v deň výročia narodenia fašistického vodcu Adolfa Hitlera, bol totiž v Prešove míting, na ktorom sa zúčastnili skupinky neonacistov.
Zo šoku sa spamätáva aj košický rabín Jossi Steiner. "Žiaľ, zlé správy sa veľmi rýchlo šíria. Aj keď incident Košiciam a Slovensku určite neprospel, myslím si, že vyčíňanie zopár vandalov sa nedá a nesmie zovšeobecňovať. Je to skúška odolnosti charakteru tunajších obyvateľov," uviedol rabi Steiner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.