Francúzsky pravicový extrémista Jean
Le Pen získal 4 805 307 hlasov (16,86 percenta). Jospina podporili 4 610 749 voličov (16,18 percenta), čo je rozdiel 194 658 hlasov. Najväčšiu podporu získal terajší prezident Jacques Chirac - 5 666 440 hlasov (19,88 percenta). Chirac s Le Penom sa stretnú v druhom kole prezidentských volieb 5. mája.
Víkendové prvé kolo bolo poznačené rekordne nízkou účasťou voličov (28,4 percenta). Predchádzajúci rekord pochádzal z roku 1969, keď prišlo voliť 22,4 percenta oprávnených voličov.
Vo viacerých francúzskych mestách v pondelok demonštrovalo viac než 100 000 ľudí, vrátane študentov stredných škôl (na snímke), aby vyjadrili nespokojnosť s postupom Le Pena do druhého kola. V Paríži sa konali protesty za účasti asi 10 000 ľudí. Neskoro večer akciu narušili incidenty a strety s poriadkovými silami na Námestí Bastily. Časť demonštrantov začala hádzať fľaše a Molotovove koktaily. Polícia odpovedala slzotvorným plynom. Nikto nebol zranený.
Do manifestácií v ďalších francúzskych mestách sa zapojili aj žiaci stredných škôl a študenti, pokrikujúc "Le Pen, si stratený, mladí vyšli do ulíc". Protestné akcie sa uskutočnili aj v mestách Caen, Lyon, Saint-Etienne, Marseille, Toulouse, Nantes, pričom účasť sa pohybovala od 2000 do 10 000 ľudí.
Prečo sa v žiadnej analýze nespochybňuje ústava, pýta sa v internetovej diskusii na www.tf1.fr Didier z Paríža. Podľa neho nezáujem voličov a protestné hlasovania svedčia o jedinom: funkcia prezidenta je odmietaná do takej miery, že stráca význam. "Piata republika speje ku koncu a treba novú postavu. Možno by sme potom mohli snívať aj o skutočnom parlamentnom systéme?"
Podľa Emmanuela z belgického Monsu je demokracia vo Francúzsku v nebezpečenstve. Ako východisko z tejto situácie navrhuje zaviesť povinnú účasť na voľbách ako v Belgicku - ľudia by odolali tlaku, ktorý im bráni voliť. Tým, ktorí by si spomedzi kandidátov nevedeli vybrať, by zostal biely hlasovací lístok.
E.T. v internetovej diskusii poznamenáva, že od začiatku predvolebnej kampane sa Francúzom podsúvalo, že v druhom kole prezidentských volieb sa rozhodne "medzi superzlodejom a superklamárom". "Chvalabohu, Francúzi reagovali! Je jasné, že Chirac z druhého kola vyjde s viac ako 70 percentami, takže superzlodej vyhrá, ale ak sa naďalej bude ignorovať názor 4,8 milióna Francúzov, hrozí riziko, že pred najbližšími voľbami sa objaví ďalší Le Pen," poznamenal E.T.
Podľa Francka je najvyšší čas začať uvažovať o šiestej republike, ktorá by obmedzila počet kandidátov vo voľbách hlavy štátu na 12. Tvrdí, že Christiane Taubirová odobrala Jospinovi práve tie hlasy, ktoré potreboval, lebo napr. Antilčania za ňu hlasovali len preto, že je Antilčanka. Iróniou osudu je, že na základe tohto hlasovania do druhého kola postupuje rasista!
Podľa Patricea z Orléansu Chirac by mal po znovuzvolení "navrhnúť novú ústavu, z ktorej by vypadol prezident republiky... a potom sa stiahnuť".
Patriceov názor podporil aj Seraphin z Paríža, ktorý piatu republiku označil za zle prezlečenú konštitučnú monarchiu. Všetci títo ľudia z ulice by sa nemali postaviť len proti Le Penovi, ale aj proti Chiracovi, "lebo medzi fašistom a zlodejom niet čo vyberať!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.