samospráv. Podľa predstavy ministerstva školstva mal totiž zriaďovateľ, teda Okresný úrad (OÚ) v Prešove, do konca apríla pripraviť pre obce delimitačné protokoly. Ako vyplynulo zo spomínanej diskusie, tento termín zriaďovateľ nedodrží.
Starostovia totiž netajili nechuť prevziať školy do svojej pôsobnosti bez vyčistenia vlastníckych a technických vzťahov. Upozorňovali, že k viacerým školám chýbajú listy vlastníctva, kolaudačné rozhodnutia, ale aj iné protokoly. Argumentovali, že nechcú zodpovedať za majetok, o ktorom nebude jednoznačne rozhodnuté, že je štátny, cirkevný či obecný. Odvolávali sa na skúsenosti s preberaním majetku z obvodného úradu na obecné, kde sa stali také paradoxné situácie, že prevzali aj neštátny majetok. Vzniknuté spory potom skončili na súde. Dovolávali sa preto dôsledne pripravenej delimitácie.
"Delimitačné protokoly nemôžeme pripraviť už teraz aj preto, že budeme financovať školstvo do konca júna. Chýbajú nám aj elektro revízie, vyhradených technických zariadení, bleskozvodov, tiež porealizačné zamerania a geometrické plány. Na tieto výdavky však chýbajú zdroje," povedal nám František Oľha, poverený zastupovaním prednostu OÚ počas jeho dovolenky. Rozsiahlu diskusiu napokon uzavreli spoločným rozhodnutím. "Návrh bol taký, že by sme mali nakoncipovať list adresovaný ministrom školstva, vnútra a financií, aby sa na tento účel našli zdroje a okresný úrad mohol do 30.júna zabezpečiť technické záležitosti," uviedol F. Oľha.
Do konca apríla však kompetentní odovzdajú kópiu všetkých existujúcich záznamov starostom, aby mali prehľad o chýbajúcich dokladoch. Napokon, potrebujú ich aj na to, aby zvážili, v ktorom z nasledujúcich termínov si môžu dovoliť požiadať o právnu subjektivitu - v júli alebo až januári 2003.
Dnes sa uskutoční ďalšie stretnutie so starostami a riaditeľmi málotriednych škôl aj predškolských zariadení. F. Oľha neskrýval, že ani v ich prípade nepôjde o pokojnú diskusiu. Ide totiž o chudobnejšie obce, ktoré aj doteraz čiastočne prevádzku škôl financovali. Hradili napríklad časť nákladov na výdavky spojené s energiami, nájomným a podobne, čo značne znižovalo prevádzkové náklady zriaďovateľa. Teraz sa však dostanú do inej pozície. "Teraz, keď sa školy dostanú do ich pôsobnosti zrazu zistia, že urobili chybu, keď ich podporovali," naznačil.
Pri delimitácii totiž dostanú do rozpočtu len tú alikvotnú časť, ktorou zriaďovateľ prispieval doteraz, a tak financovanie v plnom rozsahu ostane na pleciach samospráv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.