Gemerská Hôrka - Švédsky koncern Svenska Cellulosa Aktiebolaget (SCA) oslávil včera desaťročnicu pôsobenia v SR.
Výrobný závod v Gemerskej Hôrke navštívil pri tejto príležitosti po prvý krát aj prezident koncernu Stefan Anwald. Koncern SCA vstúpil na slovenský trh 1. apríla 1992 založením akciovej spoločnosti Mölnlycke so sídlom v obci Gemerská Hôrka v okrese Rožňava. Na troskách bývalej
Gemerskej celulózky a papierne, ktorej produkcia musela byť odstavená kvôli poškodzovaniu životného prostredia, vyrástol moderný ekologický závod na produkciu hygienických osobných potrieb na báze celulózy.
Po počiatočnom vklade 370,8 milióna korún na technológie a stavebno-rekonštrukčné práce, ktorý je do dnešného dňa najväčšou zahraničnou investíciou v okrese Rožňava, vybudoval vyrobné haly vybavené špičkovými linkami a skladom hotových výrobkov. Za 10 rokov preinvestoval na tieto účely vyše 2,559 miliardy korún. V roku 1998, po koncernovej fúzii, zmenil závod svoj názov na SCA Hygiene Products a právnu formu na spoločnosť s ručením obmedzeným.
Kľúčovým výrobným sortimentom závodu sú dámske hygienické vložky a hygienické potreby pre inkontinentných. Podľa konateľky Anny Balážovej by sa mal v budúcnosti orientovať práve na túto komoditu. Súvisí s tým aj ďalšia významná pripravovaná investícia do výstavby novej výrobnej haly, ktorá by mala zvýšiť kapacitu produkcie. O jej realizácii rozhoduje vedenie koncernu
v týchto dňoch. SCA Gemerská Hôrka okrem vlastnej výroby obchoduje aj s ostatným koncernovým tovarom a distribuuje ho najmä v rámci strednej a východnej Európy.
Vlaňajšie hospodárenie skončila spoločnosť s tržbami za 3,472 miliárd korún a so ziskom viac ako 100 miliónov korún. "Kľúčovým z hľadiska vývoja tržieb bol v doterajšom vývoji spoločnosti prelom rokov 1996-97, keď sa výrazne posilnila jej produkčná kapacita a prenikla na nové trhy," uviedla A. Balážová. V súčasnosti exportuje najviac do západnej Európy, bývalých štátov ZSSR, Ruska a Rumunska. Vďaka progresívnej technológii znížila
firma množstvo odpadu, ktorý prechádza recykláciou. Ako prvá v SR, ale i v rámci SCA, získala v roku 2001 súčasne certifikát riadenia kvality ISO 9001 a certifikát systému enviromentálneho menežmentu ISO 14001.
V súčasnosti zamestnáva okolo 350 pracovníkov, ktorých počet by sa mal po plánovanom rozšírení výroby mierne zvýšiť. Divízia podnikov Hygiene Products je najväčšou európskou spoločnosťou v oblasti hygienických výrobkov. Celý koncern SCA zamestnáva vyše 42 tisíc ľudí vo viac ako 40 krajinách. V roku 2001 dosiahol súhrnné tržby 360 miliárd korún.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.