Juh, ktoré boli priznané obci Ľubica. Stalo sa tak na základe pokynu Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktoré vychádzalo z výsledkov, ku ktorým počas ostatného sčítania ľudu dospel Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Podľa neho malo mesto Kežmarok 12 946 trvalo žijúcich obyvateľov a v susednej Ľubici ich žilo trvalo 8 114. Na základe týchto cifier sa s účinnosťou od prvého januára tohto roku presunulo niekoľko stotisíc korún podielových daní na účet obce Ľubica.
Pred pár dňami však Štatistický úrad SR na svojej oficiálnej internetovej adrese "vrátil" takmer 4 400 dotknutých obyvateľov sídliska Juh mestu Kežmarok a situáciu ohľadom priznania podielových daní "Južanov" obci Ľubica tak automaticky zvrtol o 180 stupňov.
Vzhľadom k tomu, že hovorkyňu ŠÚ SR sa nám podarilo zastihnúť akurát na záznamníku, nemáme informácie čo tento úrad k spomínanému prepočtu obyvateľstva viedlo. V každom prípade však prispel k ošemetnej situácii, ktorú nechcú nechať Kežmarčania len tak. "Cestou nášho právneho poradcu sme podali oficiálnu sťažnosť na postup pracovníka štatistického úradu, ktorý podľa nás konal protiprávne a mestu spôsobil majetkovú ujmu," potvrdila pre náš denník Agáta Perignáthová, vedúca oddelenia majetkovoprávneho a správy majetku Mestského úradu v Kežmarku. Za "byrokratický skrat" považuje celú záležitosť už od jej samotného začiatku aj primátor mesta František Grohola. "Peniaze sa nám musia vrátiť. Zatiaľ je predčasné hovoriť akým spôsobom, pretože niektoré veci sa dávajú do právneho poriadku oveľa ťažšie, ako je možné tento poriadok narušiť," tvrdí kežmarský primátor.
Problém priznania podielových daní Ľubici však otvoril ďalšiu Pandorinu skrinku. Tou sú výroky starostu obce Ľubica Otta Dovjaka o tom, aké a koľko objektov občianskej vybavenosti postaví z priznaných podielových daní obec Ľubica pre obyvateľov sporných ulíc sídliska Juh. Spomínané slová spôsobili búrku nevôle medzi členmi petičných výborov, ktoré vznikli pred časom práve v súvislosti s kauzou sídliska Juh. "Tie reči sú nezmyslom od základu. Na tej pôde sa jednoducho stavať nedá. Podľa nášho názoru pán Dovjak jednoznačne klame a zavádza ľudí a takouto formou ich chce pritiahnuť na svoju stranu," vyslovil svoj priamy názor predseda petičného výboru za mesto Kežmarok, Igor Šajtlava. Predsedníčka petičného výboru za sídlisko Juh, Daniela Anovčinová bola vo svojich slovách ešte otvorenejšia: "Myslím si, že je to krádež a niekto balamutí ľudí!"
Jej funkčný náprotivok z petičného výboru za mesto Kežmarok vo svojej ďalšej úvahe rozvinul aktuálnu problematiku podielových daní do ďalšej roviny. "Spýtal, by som sa úradníkov štatistického úradu, či udalosti z minulého týždňa, keď vyše štyri tisíc ľudí dvakrát za pár dní štatisticky zmenilo trvalý pobyt, nebolo zámerom," uvažuje I. Šajtlava.
Vzhľadom na nemožnosť skontaktovať sa s hovorkyňou ŠÚ SR sa nám však stanovisko k tejto problematike získať nepodarilo. To isté platí aj o starostovi Ľubice, ktorý nám prisľúbil, že k danej veci zaujme stanovisko, no do uzávierky novín to neurobil. Celej záležitosti sa náš denníku bude venovať ďalej a ďalšie informácie prinesie v niektorom z nasledujúcich čísel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.