zvolení svojho hovorcu, ktorým sa stal Ing. Tibor Budai, ako aj o príprave konzultačných stretnutí veriteľov spoločnosti SaS. Stretnutia sa uskutočnia 28. apríla o 16. hodine a 29. Apríla o 17. hodine v budove magistrátu na Tr. SNP v Košiciach.
"Vyzývame všetkých veriteľov, aby si k právnemu zastupovaniu priniesli zmluvu s fotokópiou a občiansky preukaz," dodáva rada vo svojom vyhlásení.
Doposiaľ dávala trojčlenná rada ostatným veriteľom na podpisovanie splnomocnenia, aby tak získali od nich mandát na zastupovanie počas konkurzu a na rokovania s majiteľom. Potrebný počet podpisov sa im však nepodarilo získať. Prečo? Aj nám do redakcie telefonovali viacerí veritelia SaS, ktorí boli zo splnomocnení ponúkaných na podpis zmätení. Okrem iného v nich totiž stojí, že súhlasia s tým, aby rada veriteľov poverila právnickým zastupovaním ich osoby príslušnú advokátsku alebo komerčnoprávnu organizáciu. Rada žiada notársky overené podpisy pod takýmto splnomocnením a tak sa niet čo čudovať vlne obáv medzi veriteľmi. "Ja ich mám splnomocniť, aby vybrali právnika, ktorý ma bude zastupovať, aby ten prišiel a povedal mi, že ma to bude stáť desaťtisíc alebo 10 percent mojej pohľadávky, alebo udá inú vysokú sumu? Takéto niečo ja teda nepodpíšem," uviedol náš čitateľ z Košíc a v podobnom duchu sa niesli aj reakcie ostatných.
Ozvali sa nám aj takí veritelia, čo už splnomocnenia podpísali a teraz sa pýtajú, či sa dajú ešte zrušiť. Sú teda tieto splnomocnenia záväzné do tej miery, že veritelia, ktorí ich podpísali, budú musieť akceptovať radou vybratých právnikov aj s odmenami, aké si oni určia? O právny názor na tento problém sme požiadali JUDr. Štefana Veselku.
"Zo zákona môže občan splnomocniť na právne úkony fyzickú alebo právnickú osobu. Pri právnickej osobe musí ísť o osobu, ktorá má právnu subjektivitu, teda je alebo zapísaná v obchodnom registri, alebo v inej obdobnej registrácii. Toto splnomocnenie nevykazuje znaky, že sa jedná o právnickú osobu. Zrejme sa jedná o združenie fyzických osôb, ktoré vzniklo podľa par. 829 Občianskeho zákonníka," uviedol.
Z povedaného vyplýva, že občan môže splnomocniť buď jednu fyzickú osobu, alebo právnickú osobu, za ktorú bude konať štatutárny orgán. Dá sa teda povedať, že toto splnomocnenie nemá dostatočnú právnu záväznosť a aj keby rada veriteľov vybrala nejakú právnu kanceláriu pre zastupovanie veriteľov, každý veriteľ má právo odmietnuť jej služby a rozhodnúť sa buď pre zastupovanie inou právnickou kanceláriou, resp. žiadnou.
Ak už veritelia tieto splnomocnenia podpísali a chceli by ich zrušiť, majú na právo, pretože každé splnomocnenie sa dá odvolať. Účinky nastanú dňom doručenia odvolania plnomocenstva v tomto prípade rade veriteľov.
Overenie podpisu na splnomocnení u notára nie je potrebné, pretože sa realizuje obvykle tam, kde sa overený podpis od občana vyžaduje, napríklad pri prevode nehnuteľností a podobne.
V SaS už bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu, teda vo veci začalo súdne konanie. Je výhodnejšie požiadať o právnu pomoc priamo komerčného právnika alebo advokáta, s ktorým sa môže občan dohodnúť na druhu zmluvnej odmeny, ktorá môže byť hodinová, paušálna alebo podielová. Zastupovanie komerčného právnika alebo advokáta iným komerčným právnikom alebo advokátom je možné len so súhlasom občana.
"Občan sa musí rozhodnúť sám, lebo zastúpenie je vždy prejavom dôvery zastúpeného k zástupcovi. Je výhodnejšie osloviť viacero právnických kancelárií s otázkou, za akú odmenu by boli ochotní zastupovať ho v konkurze a na základe konzultačných stretnutí, ktoré môžu byť poskytované aj zadarmo, si vybrať príslušného komerčného právnika alebo advokáta pre zastupovanie počas konkurzného procesu," dodal Š. Veselka.
Povinnosť mať právneho zástupcu ako veriteľ počas konkurzu neexistuje. Každý veriteľ má svoje práva, či už má svojho právneho zástupcu alebo nie. Ak sa rozhodnete, že právneho zástupcu mať nebudete, základom je počkať si na vyhlásenie konkurzu a do 60 dní od jeho vyhlásenia prihlásiť na príslušnom súde svoju pohľadávku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.