halda s červeným pieskom vzdialená len niekoľko desiatok metrov od obce. Červený piesok je všade, keď čo len trochu zafúka severný vietor a je sucho. Keď sme pripravovali článok, od kompetentných sa nám dostalo uistenia, že sa pousilujú prijať nejaké opatrenia. Keďže skládka leží v areáli spoločnosti U. S. Steelu Košice, o stanovisko sme v tejto súvislosti požiadali hovorcu Jozefa Marka.
"Opatrenia na zlepšenia životného prostredia aj v okolitých obciach nie sú ničím novým. Pracujeme na budovaní štyroch odprašovačov spekacích pásov na aglomerácii. Jeden už bol dobudovaný, čo si vyžiadalo investície vo výške 250 miliónov korún. Všetky štyri budú hotové v roku 2003 a ich realizácia bude mať za následok výrazné zníženie výskytu emisií," uviedol hovorca.
Ľudia však v obci žijú aj do roku 2003... Situácia dospela do neúnosného štádia práve v súčasnosti, pretože ktosi vyklčoval les, ktorý čiastočne obec chránil. U. S. Steel dal kvôli tomu na políciu podnet na neznámeho páchateľa. Kým niektoré hlasy hovoria, že stromy vyrúbali miestni Rómovia, nám zopár dedinčanov pošeplo, že to prišli nejakí muži v montérkach a vyrúbali ich vraj kvôli tomu, že boli staré a choré. Ako to v skutočnosti bolo, to už musí prešetriť polícia. V každom prípade les tam nie je a tak je zrejmé, že je potrebné prijať aj nejaké okamžité opatrenia.
"V snahe eliminovať negatívne dôsledky sa tento odpad z hutníckej výroby spätne spracováva na mikropelety a brikety, ktoré sa vracajú do výrobného procesu. Skládka, o ktorej ste písali, je uzavretá od roku 2000, má však na nej svoj manipulačný priestor firma, ktorá odpad spracúva. Otázka vzájomnej koordinácie, aby sa odpad, teda ten spomínaný červený piesok, eliminoval, sa stala predmetom rokovaní a v tomto smere sa zjedná náprava," uistil nás J. Marko.
Upozornil nás na ďalší problém. U. S. Steel v snahe opäť vytvoriť ochranné lesné pásmo vysadil začiatkom apríla medzi haldou a Veľkou Idou 2250 kusov sadeníc čierneho topoľa, teda stromu, ktorý patrí medzi najrýchlejšie rastúce. Pri kontrole 22. apríla však zamestnanci USSK zistili, že ktosi 375 kusov sadeníc surovo vytrhal zo zeme. "Pritom ten les má tých ľudí chrániť," pokrútil hlavou J. Marko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.