Inak by zrejme skončilo v zberných surovinách. Plastika, zobrazujúca tri postavy v obrannej pozícii, bola súčasťou pamätníka pripomínajúceho udalosti z januára roku 1945, kedy príslušníci maďarskej organizácie kolaborujúcej s Nemeckom povraždili 17 občanov.
Na mieste udalostí v hájiku na ceste z Košíc do Družstevnej stojí už len prázdny skelet. Začiatkom minulej jesene sa totiž neznámi zlodeji pokúsili 150 kilogramov vážiacu plastiku odniesť. Krádež si našťastie starosta všimol včas.
"Bol som na pravidelnej prechádzke okolo kukuričného poľa. Všimol som si, že čosi nie je v poriadku. Z podstavca zmizla socha a aj mosadzná tabuľa s nápisom. Na zemi boli odtlačky traktora. Našťastie, sochu našli chlapi skrytú v neďalekom poraste. Tabuľu však nie. Sochu už zrejme odniesť nestačili," spomína si starosta, ktorý krádež ohlásil na polícii.
Vinník sa však dodnes nenašiel. Zlodeji ju museli zrejme ťahať po zemi, o čom svedčí poškodený nos, ruka a hrudník. Na temene jednej z hláv sú viditeľné vrypy ostrým predmetom, zrejme si ktosi zisťoval, o aký kov ide. V týchto dňoch komunikuje starosta s Pamiatkovým úradom, akým spôsobom by mohli sochu vrátiť na pôvodné miesto.
"Určite to nebude tak ako predtým. Musíme vymyslieť také ukotvenie, aby ju nikto nemohol demontovať. To však nebude jednoduché. Najradšej by sme ju mali pred obecným úradom, aby bola na očiach. Patrí však k pamätníku a ten nemožno premiestniť na iné miesto," zamyslel sa starosta, ktorý by chcel osadiť plastiku do 8. mája, kedy si pripomenieme výročie konca vojny.
Za zliatinu olova, z ktorej bola plastika zhotovená, by v zberných surovinách dostali zlodeji možno dve tisícky a umelecká hodnota sochy je viac ako stonásobná. Hoci kurátor Múzea Vojtecha Löfflera Peter Tajkov nám tvrdil, že diela tohto sochára "nemajú momentálne na umeleckom trhu veľkú hodnotu". Toto je však výrok z úst zamestnanca múzea nanajvýš prekvapivý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.