slovensko-českú hranicu na ľubovoľnom mieste ako doteraz, ale budú musieť použiť niektorý z hraničných priechodov. Prijatie zákona by sťažilo život ľuďom na obidvoch stranách hranice.
Za porušenie predpisu Česi navrhujú pokutu až päťtisíc korún. "Máme tu chalupy, sto metrov jednu od druhej a každá je na území iného štátu. Ich obyvatelia sa doteraz bežne navštevovali," hovorí starosta Lysej pod Makytou Jaroslav Kohút. Najbližší hraničný priechod môže byť kilometre ďaleko.
Miestni sa boja, že budú mať problémy aj na vlastnom pozemku. "Je tu mnoho prípadov, keď je niekto občanom jedného štátu, ale časť pozemku má na území druhej krajiny. Keď si ho bude chcieť obrobiť, bude to mať komplikovanejšie," hovorí Kohút.
Česká strana sa aj takto snaží vyrovnať s ilegálnou migráciou - poukazovala hlavne na vysokú priepustnosť práve hranice so Slovenskom. Proti sa však už dávnejšie vyjadril spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovenskú republiku Jan Marinus Wiersma, ktorý predpokladá, že obe krajiny zakrátko spoločne vstúpia do únie. Podľa neho preto nie je potrebné meniť medzi nimi hraničné usporiadanie.
"Prijatie takéhoto zákona je suverénnym právom Českej republiky," hovorí slovenský minister vnútra Ján Šimko, "druhá vec je, že ak to sťaží prechod hranice českým a slovenským občanom, tak tým nepomôžu ani svojim voličom, ani našim občanom," dodáva.
Starosta obce Klokočov František Hutyra bol dokonca spolu s ďalšími predstaviteľmi obcí zo slovenskej, ale aj českej strany na návšteve českých senátorov v Prahe. Podarilo sa im predostrieť svoje námietky.
"Chceli sme dosiahnuť, aby sa účinnosť zákona oddialila až do obdobia po vstupe oboch krajín do Európskej únie. Ak by sme tam vstúpili naraz, bol by zákon bezpredmetný," povedal Hutyra. Podľa neho by prijatie zákona bolo navyše v rozpore s dohodou medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, ktorá občanom oboch krajín zabezpečuje nadštandartné podmienky pri cezhraničnom styku.
Starostovia pohraničných obcí sa sťažovali aj na komplikácie, ktoré by zákon priniesol v cestovnom ruchu a obávali sa zlého vplyvu na zamestnanosť.
Súhlasí aj Petr Rafaj, prezident euroregiónu Beskydy a zástupca primátora Frýdku-Místku. Cieľom euroregiónu je rozvíjať spoluprácu medzi regiónmi Kysúc, Ostravska a Poľska. "V posledných rokoch sme investovali desiatky miliónov korún do rozvoja turistického ruchu. Keď sa hranica uzavrie, budú to zbytočne vyhodené peniaze," pripomína.
Ak by bol zákon schválený, účinnosť nadobudne 1. januára 2003. Zabrániť tomu ešte môže český prezident Václav Havel, ak odmietne zákon podpísať.
Stovky ľudí dochádzajú denne do Českej republiky z Kysúc za prácou, ďalší pracujú u susedov na turnusy. Len z okresu Čadca pracuje v českých firmách približne 3000 ľudí, asi polovica v ostravských baniach. Počas letných sezónnych prác sa počet Kysučanov cestujúcich za prácou minimálne zdvojnásobí. "V Čechách robím skoro dvadsať rokov, je to pre mňa už samozrejmosť. Neviem si predstaviť, čo by znamenalo sprísniť hraničný režim," hovorí päťdesiatnik, ktorý u susedov vystriedal už viacero zamestnaní. Teraz pracuje v Prahe, raz za tri týždne príde domov.
Aj vďaka spolupráci s českými firmami sa podarilo v posledných rokoch znížiť vysokú nezamestnanosť na Kysuciach - len za posledný rok približne o dve percentá. "Priemerný hrubý základ okolo 10-tisíc českých korún síce nie je vysoký, pri súčasnom kurze a nižších cenách v Českej republike sa im to oplatí," hovorí Ján Pidych z Okresného úradu práce v Čadci. Okrem toho majú Česi a Slováci na oboch stranách hranice príbuzných a navzájom sa bežne navštevujú.
"Približne 40 percent našich obyvateľov je prepojených s českou stranou, mnohí z nich sú českej národnosti. Poženili sa a povydávali z jednej strany na druhú," tvrdí František Hutyra, starosta Klokočova, ktoré je vzdialené od hranice dva kilometre. Ľudia v Klokočove sú rozhorčení, nevedia si predstaviť, že by mohol začať platiť zákaz prechodu cez zelenú hranicu, lebo ňou bežne prechádzajú.
"Je to výrazný krok späť. Sme v záverečnej fáze integrácie, takéto kroky považujem za nezmyselné," povedal Miroslav Rejda, primátor Turzovky a zároveň predseda euroregiónu Beskydy za slovenskú stranu.
"Českých turistov to podľa mňa odradí," obáva sa prevádzkar v penzióne Poľana v prihraničnej obci Makov. Práve tu, v časti obce Kasárne, majú desiatky občanov Českej republiky svoje chaty.
"Vidím to tak, že v Kasárňach sa v miestach zelenej hranice vybuduje ďalší hraničný priechod, česká strana už oň požiadala," hovorí starosta Makova Marián Masnica. Prijatie zákona by podľa Masnicu znamenalo úplné pochovanie vzájomných nadštandardných vzťahov.
Autor: rp, ah, čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.