dodržaní regulačných opatrení navrhnutých poisťovňou. Uviedol to hovorca ministra zdravotníctva Martin Urmanič. Reagoval tak na výhrady Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá protestovala proti zastaveniu vyplácania cestovného zo svojho účelového fondu.
Poisťovňa argumentovala tým, že sa snaží zabezpečiť rovnakú dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ktorých lekár odošle na špeciálne vyšetrenie alebo hospitalizáciu. Náročné zdravotnícke služby sa poskytujú v špecializovaných zariadeniach, ako je Slovenský ústav srdcovocievnych chorôb, onkologické nemocnice a fakultné nemocnice.
VšZP uhrádza cestovné podľa opatrení riaditeľa poisťovne od roku 1995, ktoré sa naposledy zmenili v roku 2000. Pacientom zaplatí cestu nad 80 kilometrov, maximálne druhou triedou rýchlika, autobusom alebo osobným autom. V prípade auta sa cestovné nahradí len do výšky ceny, ktorú by zaplatil pri ceste rýchlikom.
Na cestovanie je ročne odkázaných 90 až 120-tisíc poistencov VšZP. Väčšinou ide o pacientov postihnutých nádorovými ochoreniami. Podľa VšZP je uhrádzanie cestovného hospodárnejšie ako prevoz sanitkou, keďže cesta verejnými prostriedkami je 1 Sk za kilometer, prevoz sanitkou však vychádza na 8 Sk za kilometer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.