Dobšinskej ľadovej jaskyne je najznámejším svetom podzemnej nádhery Stratenská jaskyňa. Napokon, oba spomínané jaskyne patria do jedného systému, nachádzajúceho sa v útrobách hory Duča.
Dĺžka známych priestorov Stratenskej jaskyne sa takmer každý rok mení, keďže jaskyniari pracujú na nových objavoch. Aktuálne sa uvádza dĺžka 18 901 metrov a hĺbka 194 metrov, pričom celý jaskynný systém na relatívne malom území Duče, zahŕňajúci okrem dvoch najznámejších jaskýň aj Psie diery, jaskyňu Duča, Vojenskú a Zelenú jaskyňu a iné priestory, meria 22 397 metrov a je tak druhým najdlhším jaskynným systémom Slovenska. Jeden primát si však Stratenská jaskyňa udržiava - nachádza sa v nej Rozprávkový dóm, najväčší známy podzemný priestor na Slovensku s objemom 79-tisíc metrov kubických.
Hoci v Stratenskej jaskyni zrejme boli ľudia aj v dávnejších časoch, "novodobé" jaskyniarske objavenie sa datuje na 1. december 1972. Cez vchod, ležiaci v nadmorskej výške 995 metrov pod výrazným vápencovým bralom sa do podzemia dostali Vladimír Košel a Jaromír Volek. Postupne, za takmer tri desiatky rokov, pribúdali stále nové a nové priestory. Vynikajú nevšednou podzemnou krásou, typické pre výzdobu sú najmä brčká, ktoré sú tu mimoriadne početné, nechýbajú ani stalagmity - aj vo forme veľkých kôp a pagod. Väčšina výzdoby je ladená do biela, má často nebývalo veľké rozmery. V jaskyni sa nachádzajú vzácne hemisféroidy - polguľovité jaskynné perly. Pestrosť prostredia dopĺňajú jazerá, z ktorých najväčšie, Stalagmitové, má plochu hladiny až 320 metrov štvorcových.
Stratenská jaskyňa je vytvorená v triasových vápencoch, je fluviokrasového pôvodu - vytvorila ju rieka Hnilec pri zahlbovaní sa do vápenca. Dodnes sú v jaskyni dobre znateľné stopy po koryte Hnilca - podobne vznikla aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorú oddelilo od Stratenskej iba zrútenie stropu v dnešnom prepadlisku Duča. Hádam je to trocha kacírksa myšlienka, ale tomuto zrúteniu možno vďačiť za ľadovú výzdobu Dobšinskej ľadovej jaskyne, kde sa vytvorila osobitá mimkroklíma.
Od roku 1995 je Stratenská jaskyňa chránenou prírodnou pamiatkou. Je súčasťou Národného parku Slovenský raj.
BEDEKER
Prístup: Vchod do Stratenskej jaskyne sa nachádza na pravej strane povyše modro značeného chodníka v Tesninách, na ceste zo Stratenej (2 km, asi 40 minút) do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Jaskyňa nie je sprístupnená, hoci sa o takomto kroku vážne uvažovalo.
Zaujímavosti okolia: Dobšinská ľadová jaskyňa, Tesniny, Stratenská dolina, Havrania skala (1 153 m), Občasný prameň, Geravy, vodná nádrž Palcmanská Maša, Zejmarská roklina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.