Rozdielne normy pre posudkových lekárov vyvolali v ľuďoch chaos
Rožňava Prípad Eleonóry Ťapajovej z Plešivca (Gemerský denník o ňom informoval v stredu pozn. red.), ktorej bola zamietnutá žiadosť o invalidný
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dôchodok, vyvolal polemiku o objektívnosti postupu posudkových lekárov. Podľa posudku Sociálnej poisťovne, pobočky v Rožňave, jej posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia, nie je invalidná, ani čiastočne invalidná. "Pani Ťapajová využila právo odvolať sa. Toho času nie je odvolacie konanie ešte ukončené. Druhostupňový orgán, posudková komisia, postúpila odvolanie na Krajský súd v Košiciach, ktorý je príslušný vo veci rozhodnúť," informovala nás riaditeľka Sociálnej poisťovne v Rožňave Ing. Ľudmila Červenáková.
Počet žiadostí o priznanie čiastočného, alebo úplného invalidného dôchodku sa v posledných rokoch zvýšil. V rožňavskej pobočke ročne príjmu okolo 500 žiadostí. "Máloktorý občan sa cíti úplne zdravý. Niektorí sa subjektívne cítia dosť chorí nato, aby im bol invalidný dôchodok priznaný".
Z celkového počtu žiadostí asi 50 percent žiadateľov posúdia posudkoví lekári na základe zdravotného stavu za invalidných, alebo čiastočne invalidných. Zdravotný stav ostatných neoprávňuje priznanie invalidity. Od roku 1998 posudzujú zdravotný stav pacientov pre niektoré účely aj okresné úrady, odbory sociálnych vecí. Legislatívne normy pre účely zákona o sociálnej pomoci na odboroch sociálnych vecí sú iné, než podľa zákona o sociálnom zabezpečení v Sociálnej poisťovni.
Spôsobilo to určitý chaos. Pacienti si totiž po pridelení preukazu zdravotne ťažko postihnutého občana nárokujú aj invalidný dôchodok. Posudkoví lekári v Sociálnej poisťovni majú prísnejšie normy. "Ak niekto vlastní preukaz, neznamená to, že mu patrí aj invalidný dôchodok. Napríklad onkologické ochorenie môže oprávňovať priznanie miery funkčného poškodenia na odbore sociálnych vecí, ale naše normy rozoznávajú rôzne štádiá," uviedla Ľ. Červenáková.
Sklamanie z rozhodnutia posudkových lekárov riešia ľudia podaním odvolania. "Majú na to právo. Odvolaní je veľa, postupne sa však ich počet znižuje v dôsledku informovanosti ľudí. Za rozdielnu legislatívnu normu nenesie zodpovednosť ani posudkový lekár v poisťovni, ani na odboroch sociálnych vecí."
Riaditeľka poisťovne priznáva, že práca posudkových lekárov je nevďačná. Počet odvolávajúcich sa závisí podľa nej aj od právneho vedomia ľudí. "Nezazlievam to ľuďom. Byť v situácii, keď je človek chorý, stratí zamestnanie a musí živiť aj svoje deti, nie je ľahké."
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.