socializmu - v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy - je to rovných 35 rokov - márne bojujú o ich odkúpenie od Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Problém sa nesie aj v ďalšej rovine - domčeky potrebujú nevyhnutne zrekonštruovať. Užívatelia samozrejme nevidia dôvod investovať do cudzieho majetku a UPJŠ na to peniaze nemá.
Na situáciu, v akej sa nájomníci domov nachádzajú, nás upozornili manželia Tokároví. "Strecha nám padá na hlavu a my s tým nevieme pohnúť. Obrátili sme sa na všetky kompetentné inštitúcie, od UPJŠ a ministerstva školstva či financií cez magistrát až po generálnu prokuratúru a súd. Z generálnej prokuratúry nám prišlo len oznámenie o prevzatí podnetu a počas celého roka sa už neozvali. Nepokročilo to ani na súde. Sme zúfalí, nevieme, čo si počať," posťažovala sa nám pani Ľudmila Tokárová.
Domčeky vybudovala Slovenská akadémia vied v rokoch 1952 až 1954 pre pracovníkov Botanickej záhrady SAV. V rokoch 1960 až 1963 boli v správe Pedagogického inštitútu a od roku 1964 ich prevzala do svojej správy UPJŠ. Manželov Tokárových, ktorí byt prevzali v roku 1964, bývalý nájomník upozornil už vtedy na väčšie závady ako diery v streche, mokrú pivnicu či spadnutý plafón v kuchyni. Tento stav sa po rokoch stal doslova havarijným. V súčasnosti strechy zatekajú, komíny sa rozpadajú, škridlice sa uvoľnili... Súčasní nájomníci odhadujú sumu potrebnú na nevyhnutné rekonštrukcie na aspoň milión korún.
Ako zdôraznili manželia Tokároví, s návrhom na predaj domčekov vyšiel sám správca, teda UPJŠ, ešte v roku 1967 s tým, že ide pre univerzitu o nerentabilné objekty. Vtedy nájomníci aj požiadali o odkúpenie domčekov. V domnienke, že ich žiadosti bude vyhovené, keďže s iniciatívou vyšiel samotný správca objektu, dali si na vlastné náklady nainštalovať novú kuchynskú linku, plynový sporák, dali si kachličky a dokonca so súhlasom správcu a po povolení od stavebného úradu pristavali si k domu aj garáž so skladom.
"Po určitom čase si to však univerzita rozmyslela. O kúpu ôsmich domčekov totiž prejavilo záujem viacero vtedajších pracovníkov UPJŠ vo vysokej funkcii. Dvom z nich bol pridelený hneď vedľa našich domov pozemok na stavbu rodinných domov, čo sa aj zrealizovalo," píšu vo svojom podaní na súd manželia Tokároví. Čo nebolo dopriate im, to sa iným umožnilo. Niet sa im čo diviť, že potom cítia pocit krivdy.
Najnovšiu zo série žiadostí o odkúpenie domčekov poslali manželia univerzite len nedávno. Citujeme z odpovede, ktorú im UPJŠ na margo ich žiadosti poslala: "S účinnosťou od prvého apríla tohto roku sa UPJŠ stala verejnou vysokou školu a verejnoprávnou inštitúciou. Povinnosť odpredať byty UPJŠ nemala ani do tohto termínu, teda v čase, keď bola štátnou rozpočtovou organizáciou," píše sa v stanovisku odvolávajúcom sa na príslušné zákony.
Povinnosť predať domy UPJŠ nemá, čo vyplýva z množstva dokumentácie manželov Tokárových s kompetentnými inštitúciami, pretože nejde o byty, ale o domy. Univerzita ich nemusí predať, ale samozrejme môže. "V otázke dobrovoľného odpredaja bytov v rodinných domoch doterajším nájomníkom UPJŠ nezmenila svoj názor, s odpredajom nesúhlasí. Čo sa týka opráv jednotlivých rodinných domov, tieto bude UPJŠ vykonávať postupne v súlade s objemom finančných prostriedkov, odsúhlasených Akademickým senátom UPJŠ a Správou radou UPJŠ," takto znejú posledné riadky v stanovisku UPJŠ z 9. apríla tohto roku.
Univerzita teda domčeky predať nechce. Užívatelia ich majú v neobmedzenom prenájme, teda ich nájomná zmluva platí až do ich smrti. Dovtedy UPJŠ nemôže bez poskytnutia adekvátneho náhradného bývania užívateľom domov s týmito domčekmi podľa svojich zámerov nakladať. Na druhej strane musí UPJŠ investovať prostriedky aspoň do opráv vzniknutých havarijných situácií, ktorých bude rokmi iba pribúdať. Ako teda problém riešiť? Je rozhodnutie UPJŠ definitívne? Otázku sme adresovali rektorovi UPJŠ Dušanovi Podhradskému.
"Ide o problém ťahajúci sa už dlhé roky," potvrdil rektor. "Viem o úsilí manželov Tokárových aj ďalších nájomníkov odkúpiť domčeky do osobného vlastníctva. Máme problém s údržbou týchto objektov, pretože UPJŠ na to nemá peniaze. Rozhodnutie Akademického senátu však zakazuje odpredaj domov ich nájomníkov."
Zaujímalo nás, aké má plány UPJŠ s týmito nehnuteľnosťami. "Univerzita chce v budúcnosti, keďže ide o skutočne atraktívnu lokalitu, upraviť tie domy napríklad pre zahraničných hostí. V minulosti sme zaznamenali tlaky určitých osôb zvonku mimo univerzity, aby sme im predali pozemky s tým, že si tam chceli postaviť vily. Univerzita však niečo také nedovolila. Čo bude s domčekmi a ich nájomníkmi ďalej? Tieto veci už bude riešiť správna rada, pretože podľa nového zákona o vysokých školách budú majetkové záležitosti spadať do jej kompetencie. Správna rada by mala vzniknúť ešte tohto roku, bude v nej 13 ľudí, ktorých vymenuje ministerstvo. Len jeden človek v nej bude z univerzity, zvyšok budú tvoriť riaditelia bánk, podnikov a podobne. Tento orgán bude môcť samozrejme zaujať v tomto prípade aj iné stanovisko, ako Akademický senát. Užívatelia domčekov si budú musieť počkať na rozhodnutie správnej rady," uviedol D. Podhradský.
Na margo prevodu dvoch pozemkov v tejto lokalite na súkromné osoby rektor poznamenal, že k tomu došlo tesne pred revolúciou, takže sa nevedel vyjadriť k dôvodom, prečo dva pozemky prevedené boli a ostatné nie.
Situácia teda ostane nezmenná minimálne do doby, kedy o probléme bude rozhodovať správna rada. Každá strana tohto sporu má svoj kus pravdy. O majetku rozhoduje univerzita a ak rozmýšľa do budúcnosti o využití tejto lokality na iné účely, nedá sa jej toto právo uprieť. Správna rada sa však bude musieť zamyslieť hlavne nad efektívnosťou takých zámerov. Pri súčasnom stave vecí to pre univerzitu znamená zatiaľ a možno ešte dlhé roky len jedno - investovať peniaze aspoň do opravy objektov, ktoré nemôže sama využívať. Hoci ide len o nevyhnutné opravy, pre univerzitu ide o vysoké sumy. Na druhej sú tu nájomníci, ktorí by domčeky radi odkúpili, nemajú však predkupné právo, len časovo neobmedzené nájomné zmluvy. Isté je teda len jedno problém treba riešiť čím skôr, pretože domčeky chátrajú a raz môže niekomu doslova spadnúť strecha na hlavu. Aj keď pravdupovediac, to, čo má v tejto kauze skutočnú hodnotu, nie sú domčeky, ale pozemky. Domky, tie by chýbali skutočne iba ich súčasným užívateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.