Košice - Najbúrlivejšia diskusia sa na stredajšom zasadnutí košického mestského zastupiteľstva rozprúdila pri správe hlavného kontrolóra.
Poslancov rozhorčili zistenia, že mesto Košice v niektorých prípadoch odpredalo nehnuteľnosť firmám, ktoré nemali uhradené nedoplatky na nájomnom.
"Autoopravovni Gab. bola v septembri 2000 odpredaná nehnuteľnosť na Teslovej ulici, ktorú mala dovtedy v prenájme od bytového podniku. Kontrolór v správe konštatuje, že nájomca neplatil nájomné a BPMK eviduje nedoplatok za nájom k 11. decembru 2001 v celkovej sume 165 043 Sk. Opatrenia považujem za nedostatočné," kritizoval poslanec Jozef Filipko.
Kontrolór v správe dokonca konštatoval, že mesto nielenže predalo majetok kupujúcemu, ktorý nemal uhradené nájomné, ale mu ešte umožnilo splácať kúpnu cenu 288 323 Sk v splátkach po dobu štrnástich mesiacov.
V inom prípade mesto odpredalo nehnuteľnosť tak, že kupujúcemu znížilo cenu 1,8 milióna Sk o 870-tisíc Sk, ktoré firma údajne preinvestovala počas nájomného vzťahu. Kontrolór však zistil, že náklady do rekonštrukcie boli kupujúcemu zohľadnené v nájomnom tak, že platil ročne o polovicu menej, namiesto 464 980 iba 232 490 Sk.
Aj poslankyňa Marta Čuhranová nebola spokojná s tým, že zistené nedostatky nie sú premietnuté do návrhu opatrení, preto žiadala riaditeľa magistrátu, aby ich poslancom predložil.
"Som členom komisie pre predaj a prenájom majetku mesta. Po prečítaní správy kontrolóra sa cítim podvedený. Prestal som veriť v profesionalitu odborného personálu magistrátu a v budúcnosti už nebudem veriť slovným vyjadreniam, že je všetko v poriadku, ale len dokladom na papieri. Nenechám sa zavádzať," ohradil sa v diskusii poslanec Pavol Hanušin.
"Mňa táto správa vôbec neprekvapila, opatrenia k ničomu nevedú, za posledných osem rokov sa nedosiahla náprava. Ako poslanec nemám dosah na riaditeľa magistrátu, spolupracovníkov si vyberá primátor. Jeho by som sa chcel opýtať, či je spokojný a dokedy bude ešte trpieť toto šafárenie," pýtal sa poslanec Jozef Halász, pričom na zamyslenie ostatných dal návrh, aby znížili mzdové náklady na magistrát o 50 percent, čo by možno malo konkrétnu odozvu aj v kvalite práce.
Primátor Zdenko Trebuľa naopak zdôraznil, že na magistráte sa v zlepšení kvality urobil veľký kus práce. "Nehádžte všetkých pracovníkov do jedného vreca," požiadal rozhorčených poslancov primátor.
Podľa námestníka primátora Jozefa Filasa je správne, že kontrolór magistrát "vetrá" a kontroluje, ale...
"Treba si uvedomiť, že zo stoviek prípadov, resp. zmlúv len v dvoch-troch prípadoch zistil nejaký problém," zdôraznil Filas.
Riaditeľ magistrátu Ján Kovalčin poslancom pripomenul, že v roku 2000 odišlo z magistrátu 38 pracovníkov aj z takýchto dôvodov. Námestník primátora Boris Farkašovský v diskusii na svoju česť prehlásil, že v 90 percentách mesto predáva majetok za cenu vyššiu ako je podľa znaleckého posudku.
Situáciu ukľudňoval aj hlavný kontrolór Ondrej Bernát. "Skontrolovali sme námatkovo 68 zmlúv, nedostatky sa zistili len v zlomkovom percente. Celkovo však došlo k zlepšeniu evidencie a narábaní s majetkom, čo konštatovala aj ratingová agentúra," povedal Bernát poslancom. "Prípad predaja nehnuteľnosti autoopravovni Gab. je obdobný ako pri predaji pre Autonovum. Nedostatočnou komunikáciou medzi správcom a mestom došlo k neuhradeniu nájomného pred predajom. V súčasnosti však platia jasné pravidlá, že najprv musia byť uhradené záväzky a až potom môže byť akýkoľvek majetok odpredaný."
Poslanci potom väčšinou hlasov schválili, aby im na budúce rokovanie boli predložené opatrenia na odstránenie nedostatkov a postihy konkrétnych zodpovedných pracovníkov, ktorý v procese problémových predajoch pochybili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.