euroregióne (KE) je cieľom subkomisie na realizáciu spoločných veterinárnych opatrení.
"K vytvoreniu subkomisie nás viedli nedávne problémy s likvidáciou živočíšnych odpadov, výskyt slintačky a krívačky, klasického moru ošípaných a v neposlednom rade aj BSE. V štatúte subkomisie sme zohľadnili medzištátne i medziregionálne dohody. Zlepšiť informovanosť je však potrebné aj vzhľadom na časté ekologické havárie v krajinách euroregiónu. Veď napríklad povodňové vlny z Ukrajiny, kde nie sú rieky dostatočne zabezpečené prinášajú aj úhyn hospodárskych zvierat. Doplácame na to my, ako aj Maďari," hovorí predseda komisie na predvídanie a prevenciu živelných pohrôm Andrej Salanci.
Za predsedu subkomisie, ktorá je súčasťou pracovnej komisie KE na predvídanie, prevenciu a pomoc pri živelných pohromách a katastrofách bol zvolený riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Košiciach MVDr. Peter Juriš. Podľa jeho slov pôjde prevažne o monitoring, no v prípade výskytu nákaz aj konkrétnu vzájomnú pomoc. "Zaujíma nás zdravotný stav hospodárskych zvierat, kvalita potravín, ako aj životné prostredie. Takýto postup sme mali zrealizovať už dávnejšie. Ako sa ukázalo, situácia si to vyžaduje. Sme pozadu, ale už sa to zlepšuje," uviedol MVDr. Juriš.
Slovensko je aj čo sa týka vakcinácie líšok oproti susedom pozadu. Aj v tejto oblasti sa však začínajú diať kroky k lepšiemu. Podľa podpredsedu subkomisie a riaditeľa prešovskej krajskej veterinárnej a potravinovej správy Pavla Rajzáka Prešovský kraj už koordinuje s poľskou stranou leteckú vakcináciu líšok proti besnote. "Už sa to prejavilo v poklese ohnísk nebezpečnej nákazy. Za posledný mesiac neevidujeme v Prešovskom kraji ani jedno ohnisko nákazy, hoci po iné roky sme ich mali v tomto čase aj tridsať," dozvedeli sme sa od P. Rajzáka.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.