inak ani s Košicami, ktoré boli svedkom mnohých významných dejinných medzníkov. Tú sú niektoré, ako ich uvádza Lexikón slovenských dejín.
14. februára 1390 a 24. februára 1394 mestá Košice a Krakow uzavreli dohody o vzájomnom obchode. Tieto dohody zlepšili ich obchodné vzťahy, vymedzili sféry vplyvu a uľahčili vzájomný styk. Navzájom si rešpektovali právo skladu.
19. apríla 1412 sa konala prvá porada piatich východoslovensých miest - Košíc, Levoče, Prešova, Bardejova a Sabinova - o stíhaní dlžníkov. Možno to považovať za zárodok budúceho mestského zväzu, tzv. Pentapolitany.
26. decembra 1487 v Košiciach na stretnutí siedmich banských miest spísali banské práva ako základ vzniku zväzu hornouhorských banských miest. Na Slovensku to boli Gelnica, Smolník, Rožňava, Spišská Nová Ves a Jasov.
26. februára 1657 jágerský bikup B. Kišdy zriadil studium generale (univerzitu) v Košiciach. Cisár Leopold I. schválil túto školskú ustanovizeň zlatou bulou 7. augusta 1660, až keď bola zabezpečená z materiálnej stránky. Roku 1658 otvorili filotofický a teologický kurz (fakulta). Prvé promócie bakalárov a doktorov sa uskutočnili v roku 1661.
19. decembra 1896 sa v košickom hoteli Schalkház (stál na mieste dnešného hotela Slovan, pozn. red.) konalo prvé filmové predstavenie na Slovensku. Doteraz sa za prvé pokladalo premietanie z 25. decembra 1896 v Bratislave v priestoroch dnešného hotela Carlton.
25. júna 1937 parlament po dlhoročnom zápase prijal zákon o založení Slovenskej vysokej školy technickej so sídlom v Košiciach. Po Viedenskej arbitráži sa škola musela z Košíc vysťahovať a od roku 1939 si našla trvalé sídlo v Bratislave.
3. novembra 1956 po pokusnom televíznom vysielaní v Btatislave a Košiciach sa začalo pravidelné televízne vysielanie z bratislavského televízneho štúdia.
12.augusta 1958 vládne nariadenie rozhodlo o založení Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Tvorila ju filozofická fakulta so sídlom v Prešove a lekárska fakulta so sídlom v Košiciach.
31. marca 1995 pápež Ján Pavol II. bulou povýšil košické biskupstvo na arcibiskupstvo. Vznikla samostatná košická cirkevná provincia, ktorá zahŕňa košickú, rožňavskú a spišskú diecézu.
30. júna - 3.júla 1995 pápež pricestval na oficiálnu návštevu SR. V Košiciach 1. júla vyhlásil za svätých troch blahoslavených košických mučeníkov - Križina, Pongráca a Grodeckého.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.