v Bruseli viacerí účastníci medzinárodnej konferencie venovanej rozšíreniu EÚ.
"Nikdy nemôžeme vylúčiť, že politický vývoj v členských a kandidátskych krajinách môže spôsobiť isté problémy," povedal komisár pre rozšírenie Günter Verheugen, ktorý však verí, že stanovený časový harmonogram sa podarí dodržať aj napriek voľbám vo Francúzsku, Nemecku či Holandsku, či viacerých kandidátskych krajinách.
Voľby za možný dôvod spomalenia v procese rozšírenia považuje aj radca španielskej misie pri EÚ zodpovedný za rozšírenie Javier Gil Catalina. Pripustil, že únii sa na spoločnom stanovisku ku kapitole poľnohospodárstvo podarí dohodnúť až po voľbách v Nemecku na jeseň. Na druhej strane voľby v kandidátskych krajinách takmer vždy podľa neho vedú k istému spomaleniu v prístupových rokovaniach.
Verheugen i generálny riaditeľ Európskej komisie pre rozšírenie Eneko Landaburu upozornili na komplikácie, ktoré môžu vzniknúť, ak írski občania aj v druhom referende odmietnu Zmluvu z Nice, ktorá zakotvuje inštitucionálne zmeny potrebné pre prijatie nových krajín do EÚ.
"Rozhodnutie írskych voličov nebude o Írsku, ale o budúcnosti Poľska, pobaltských krajín, Česka, Slovenska či Maďarska. Verím, že Íri, ktorí sú tradične naklonení rozšíreniu, to pochopia," uviedol Verheugen.
Podľa Landaburua by odmietnutie zmluvy v Írsku spôsobilo vážne komplikácie pre rozšírenie, ale je optimistom, že právnici komisie by aj v takomto prípade našli vhodné riešenie.
Zástupcovia kandidátskych krajín zasa upozorňovali na ťažkosti v rokovaniach o financovaní rozšírenia. Podľa slovenského veľvyslanca pri EÚ Juraja Migaša je ťažko predstaviteľné, ako bude Slovensko či ďalšie krajiny vysvetľovať svojim občanom, že hneď po vstupe sa môže ich krajina stať čistým prispievateľom do rozpočtu únie.
"Boli sme sklamaní spoločným stanoviskom EÚ k tejto otázke, pretože sme očakávali jasné záruky, že budeme mať nárok na kompenzácie," vyhlásil Migaš. Kritizoval tiež navrhované výrobné kvóty pre Slovensko v prípade niektorých poľnohospodárskych výrobkov.
Proti návrhom EK v oblasti financovania ostro vystúpil aj maďarský vyjednávač s EÚ Endre Juhász. "Návrh je jednoducho neuspokojivý," vyhlásil.
Všetci rečníci sa však zhodli, že cieľ ukončiť prístupové rokovania v závere tohto roku je realistický a dosiahnuteľný. "Zdá sa, že budeme môcť uzavrieť cyklus od Kodane po Kodaň," uviedol komisár Verheugen.
Práve v Kodani v roku 1993 stanovila EÚ známe politické a ekonomické kritériá vstupu pre kandidátov a v rovnakom meste by mala v decembri na summite oznámiť, ktoré štáty vstúpia do EÚ v prvej vlne rozšírenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.