však mohlo už po dvoch rokoch prechodného obdobia, uviedol včera belgický veľvyslanec v SR Francois del Marmol na bratislavskej konferencii Slobodný pohyb osôb
Veľvyslanec Rakúska v SR Martin Bolldorf vyjadril svoje presvedčenie, že celkové sedemročné obmedzenie pre voľný pohyb pracovníkov v Rakúsku nebude potrebné. V tejto súvislosti za dôležitú označil i prípravu opatrení proti zneužívaniu voľného pohybu osôb organizovaným zločinom.
Podľa nemeckého ambasádora Franka Lambacha je aj na Slovensku kvalifikovaná pracovná sila v nedostatočnom počte, a preto si krajina nemôže dovoliť väčší odlev "mozgov", než to bolo doteraz. Vzhľadom na prechodné obdobie zdôraznil nutnosť, aby SR získala čo najviac zahraničných investícií a stala sa tak konkurencieschopnou krajinou v globalizačnom procese.
Poradca vicepremiérky pre európsku integráciu Igor Gajdušek vyjadril v jej mene nádej, že prechodné obdobie bude uplatnené v čo najmenšej miere. Pripomenul pritom, že pracovná sila na Slovensku sa vyznačuje nízkou mobilitou za prácou v rámci krajiny, preto nehrozí jej odlev do zahraničia.
Výsledky prístupových rokovaní umožňujú členským štátom EÚ uplatniť prechodné obdobie voči novým členom v modeli 2+3+2 rokov, čo presadili najmä Nemecko a Rakúsko. Švédsko, Dánsko, Holandsko a Írsko však už avizovali, že obmedzenie nebudú vôbec realizovať. Veľká Británia vyhlásila, že očakáva maximálne dvojročné prechodné obdobie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.