kratučké kýpte. Chýba mu chvost. Ako jediný vták sa pri získavaní potravy riadi čuchom. V prostredí sa neorientuje zrakom, ale hlavne dlhými hmatovými štetinami pri koreni zobáka. Súvisí to s jeho nočným spôsobom života v hustých tmavých lesoch. Má najväčšie vajce v porovnaní s telesnou hmotnosťou, jeho váha predstavuje 20 - 25 % hmotnosti samice.
Kivi dorastá veľkosť sliepky, samica je ťažká okolo 2,5 kg, samec len asi 1,5 kg. Telo má zavalité s krátkym hrubým krkom. Nápadný, mimoriadne dlhý a úzky zobák je pred koncom mierne ohnutý, s nozdrami vysunutými až k špici. Vyďobáva ním potravu z listovej opadanky a hlboko zo zeme. Živí sa červíkmi, larvami a hmyzom, pavúkmi, mäkkýšmi, v menšej miere aj bobuľami a semenami. Ozýva sa zvukom, pripomínajúcim slabiky "ki vi", podľa čoho bol pomenovaný. Alebo vydáva chrapľavý nariekavý hlas, prípadne trilkuje.
Kivi má nenápadné krycie sfarbenie, hrdzavo alebo sivohnedé, také isté pri obidvoch pohlaviach aj mláďatách. Samec a samička vyzerajú rovnako, odlišujú sa iba veľkosťou. Starostlivosť o potomstvo preberá samček, podobne ako u pštrosov. Vyhrabe dieru pod koreňmi stromu, ktorá slúži za hniezdo. Hniezdia raz do roka. Samička znesie zvyčajne len jedno, celkom výnimočne dve vajcia. Násadu zohrieva samec, sedenie trvá nezvyčajne dlho - 74 až 85 dní. Mláďa sa uliahne už značne vyvinuté, ihneď opúšťa hniezdo a samo sa kŕmi. Kivi má chutné mäso, pre ktoré ho domorodci prenasledujú. Jeho životný priestor sa zmenšuje v dôsledku výrubu lesov na plantáže. V minulosti na novozélandských ostrovoch nežili predátori, ktorí by lovili kivi. Bieli prisťahovalci však so sebou priviezli psy, mačky a krysy, zvieratá ktoré kynožia bezbranných vtákov, neschopných ukryť sa na stromoch. Všetky tieto nepriaznivé činitele spôsobujú, že populácia kivi sa nebezpečne znížila a hrozí jej vyhubenie. Preto bola vyhlásená druhová ochrana kivi a zriadené prírodné rezervácie na jeho ochranu.
Podľa vtáka kivi bolo pomenované aj ovocie kiwi. Kiwi pochádza z východnej Ázie. Jeho pestovanie sa úspešne ujalo na Novom Zélande, ktorý sa stal významným vývozcom tohto chutného a veľmi zdravého ovocia. Kiwi obsahuje trikrát viac vitamínu C ako citróny. Pre Nový Zéland predstavuje produkcia kiwi dôležitý hospodársky prínos, žiaľ, plantáže pre jeho pestovanie vznikli na úkor lesov, ktoré boli domovom pre endemického vtáka kivi. Aj v tomto prípade platí, že každá vec má svoj líc a rub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.