sami dlhšiu dobu, vždy s nimi niekto je, aby náhodu nerušili susedov štekaním. Psy sú pravidelne veterinárne ošetrované, odčervované, očkované, úzkostlivo dbám o ich správnu výchovu, výživu a hygienu. Majú niekoľko ocenení z rôznych kynologických podujatí, sú pokojní, pravidelne sa s nimi hrávajú deti zo susedstva. Ešte nikdy sa na moje psy nikto z obyvateľov nášho bloku nesťažoval, až na jednu výnimku. Je ňou staršia pani, dôchodkyňa z horného poschodia, ktorá mi sústavne znepríjemňuje život, pretože zvieratá neznáša. Neustále štve proti mne susedov, z novín vystrihla akýsi článok o chorobách prenosných zo zvierat na ľudí a vylepila ho na spoločnú nástenku vo vestibule. Vykrikuje pred mojimi dverami, že psy nosia do vchodu špinu, trúsia po vchode chlpy a vyhráža sa, že zariadi, aby som ich musela dať preč. Chcem sa preto opýtať, kto a za akých podmienok môže rozhodnúť o zákaze chovu psov v byte, prípadne o obmedzení počtu psov chovaných v byte?
Zn.: Pes nepriateľ človeka?
Odpoveď: Chov psov nielen v rodinnom dome, ale aj v byte obytného domu je v posledných rokoch značne rozšírený a je už dnes bežným javom. Neexistuje žiadna právna norma, ktorá by sa samostatne zaoberala otázkou, kto a za akých okolností môže mať psa. Môže ho mať teda každý, kto chce, nemusí si pýtať povolenie prenajímateľa bytu, ani susedov. Chovateľ psa má však povinnosť zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval psami iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Za zásahy do vlastníckeho práva v susedskom vzťahu treba považovať nadmerné štekanie a vytie psov, pričom úlohu hrá tak zvuková intenzita, ako aj zvukové zafarbenie. Neprípustné je vnikanie psa na susednú nehnuteľnosť, samozrejme, do susedovho bytu, útočenie psa na iné osoby. Obťažovanie susedov môže byť aj neustále pobehovanie psa pozdĺž spoločného plotu, neustále poštekovanie, vrčanie a iné prejavy. Obťažovať môže aj zápach pri zlom ošetrovaní psa, hmyz šíriaci sa od neošetrovaného psa a pod. Z hľadiska povinnosti chovateľa zabrániť obťažovaniu iných osôb je dôležitá aj povaha psa, či ide o psa nebezpečného a útočného, malého alebo veľkého, schopného poraniť uhryznutím, zvaliť malé dieťa.
V prípade, že k obťažovaniu niektorým z uvedených spôsobov alebo k napadnutiu osoby psom dôjde, má svoj význam z hľadiska právnych následkov pre majiteľa aj to, či pes nebol dráždený. Na druhej strane aj vlastník psa je chránený proti neoprávneným zásahom do jeho vlastníctva k psovi. Nikto nie je oprávnený cudzieho psa väzniť, teda cudzie vlastníctvo zadržiavať, usmrtiť ho alebo zraniť a poškodzovať, ubližovať mu. Ak však niekomu v dôsledku útoku psa hrozí poškodenie zdravia, zrejme sa mu nebude môcť vyčítať, ak v primeranej obrane psa poškodí a podľa okolností dokonca aj usmrtí. Varovanie pred psom formou tabuľky s nápisom "Pozor zlý pes!" na vchode do rodinného domu nemôže byť jediným postačujúcim spôsobom na to, aby sa vlastník psa zbavil zodpovednosti, ak z agresie psa došlo ku škode. Vstup do priestoru, v ktorom vstupujúci nemal čo hľadať, bude mať obvykle za následok delenie viny za spôsobenú škodu.
Za situácie, ktorú vo svojom liste popisujete, keď sú vaši psi dobre vychovaní, čistotní, neštekajú ani nevyjú, nijakým spôsobom susedov vo vašom paneláku neobťažujú, neprajná suseda vám nemôže nijako v chove psov zabrániť a je výlučne vašou vecou i to, koľkých psov chcete chovať.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.