Ministerstvo zdravotníctva SR, vyrába. Pripomíname, že opatrenia nasledovali po troch neúspešných pokusoch o privatizáciu podniku. Zdalo sa, že jediným riešením pre strategický podnik je oživiť ho a následne dať do riadeného konkurzu. Minister Roman Kováč neraz prezentoval, že cieľom je udržať výrobu v Imune z dvoch dôvodov. Preto, že je farmaceutickým producentom a zamestnávateľom v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti. Pod termínom riadený konkurz sa prezentuje mechanizmus, podľa ktorého do podniku vstúpi vopred určený vlastník.
Zaujímalo nás, ako sa situácia vyvíja na sklonku apríla, najmä po informáciách od zamestnancov, že už dva mesiace za sebou dostali vyplatené mzdy zálohovito. Tento pondelok bol ďalší výplatný termín a ako nám potvrdil odborový predák František Zajac, pracovníci dostali zhruba 40 percent mesačnej mzdy. Dôvod je jednoduchý. Nedostatočná návratnosť prostriedkov za dodané výrobky. "Na rokovaní výboru odborovej organizácie sme sa zhodli v tom, že zatiaľ boli mzdy do konca mesiaca vždy vyplatené. Nechceme už aj tak napätú situáciu vyhrocovať, ale keby sa nedodržali ustanovenia zákonníka práce a kolektívnej zmluvy, pristúpime k ráznejším opatreniam," povedal nám.
O vysvetlenie sme chceli požiadať aj riaditeľa š. p. Imuna Šarišské Michaľany Petra Schvalba. Nenašiel si čas komunikovať s nami, ale písomným stanoviskom reagoval na náš predchádzajúci článok z 20. apríla pod názvom V Imune opäť hrozia zálohovité platby.
V stanovisku vysvetľuje, že takmer ročný výpadok na trhu sa týkal len infúznych roztokov. "Predaj ostatných preparátov je plynulý. Čierne tablety, živné pôdy, ako aj diagnostika si našli výrazné uplatnenie aj na českom trhu. Nestačí to však prekryť spomínaný problém s infúznymi roztokmi. Ich podiel na celkovej produkcii podniku je stále významný a ak je nevyhnutné pokryť niektoré fixné náklady, ako historický dôsledok na dnešné pomery zlého usporiadania budov a energetického systému, podnik musí zabezpečiť produkciu na úrovni minimálne 15 miliónov korún mesačne. To bez výroby infúznych roztokov nie je možné," reagoval riaditeľ Imuny a dodal, že už viackrát konštatovali fakt, že návrat na stratené pozície na trhu nie je možný zo dňa na deň. V tomto smere, hoci patria do rovnakého rezortu, ako nemocnice, Imuna nemá žiadne výhody. "Aj napriek ponukám konkurencie, ktoré najmä v oblasti lehoty splatnosti sú až polročné, odbyt roztokov sa postupne zvyšuje. Naviac, práve tento tovar smeruje priamo do nemocníc a ich finančné problémy sú všeobecne známe. Imuna nemá žiadne finančné rezervy na úverovanie nemocníc niekoľkomesačnými lehotami splatnosti. Môže financovať výrobu a zabezpečovať mzdy len z inkasa financií za predaný tovar. To je príčina vyplácania miezd v dvoch až troch termínoch."
Ako pripomenul, pri súčasnom toku financií v zdravotníctve nie je možné zabezpečiť čiastku vyše 4,5 milióna korún v jednom termíne.
V súvislosti s návrhom na vyhlásenie konkurzu poznamenal, že dozorná rada Imuny sa touto otázkou zaoberala v uplynulom týždni. Podľa jeho vyjadrenia sa ku konkurzu zatiaľ nedá oficiálne vyjadriť. K jeho vyhláseniu môže dôjsť až po uskutočnení niektorých zákonom stanovených úkonov zo strany podniku a jeho zakladateľa smerom k príslušnému Krajskému súdu v Košiciach. "Po neúspešnej privatizácii v septembri minulého roku sa tento postup zo strany vládnych predstaviteľov považoval za jediné možné východisko na zabezpečenie vstupu strategického investora. Aj dnešné skúsenosti poukazujú na to, že bez silného investora je ťažko hovoriť o perspektíve podniku," zdôraznil P. Schvalb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.