pozná a podľa neho sú pracovné miesta v Siderite ohrozené, lebo "štátna pomoc ešte nebola zrealizovaná."
O kolapse na trhu práce, ktorý by nastal po krachu Sideritu, ho informovala aj riaditeľka Okresného úradu práce v Rožňave Katarína Balážová. Podľa jej vyjadrenia by o prácu prišli nielen nižnoslanskí baníci, ale aj ľudia zamestnaní v ostatných sférach zasiahnutej oblasti. Nezamestnanosť v okrese Rožňava by zo súčasných takmer 33 percent vzrástla o 4-5 percent. Štát podľa Fica stojí pred dilemou, či úplne nechá zatvoriť podnik a vyplácať podpory, alebo pôjde cestou sociálnej ťažby. "Druhá možnosť je niekedy efektívnejšia a v tomto prípade to tak vyzerá. Možný krach Sideritu je problémom tejto vlády," uviedol. "Predpokladám, že štátne orgány si to dobre zrátali, keď sú ochotné poskytnúť štátnu pomoc. V tomto regióne by ľudia nenašli adekvátnu náhradu zamestnania," podotkol R. Fico.
Hĺbkový audit v Siderite by podľa Ficových slov bol jednou z ciest, ako fabriku zachrániť. Chystá sa na stretnutie s vedením U.S.Steel a pri rokovaní chce otvoriť i otázku Nižnej Slanej. "To nie je problém U.S.Steelu, ale tých, ktorí VSŽ predávali Američanom," vyhlásil šéf Smeru, pričom dodal, že chápe i trhové správanie sa U.S.Steel-u pri nakupovaní lacnejších peliet na ukrajinskom trhu.
Štátna pomoc vo výške 180 miliónov korún do Nižnej Slanej nedorazila, lebo nad majiteľom závodu Siderit, spoločnosťou Želba, visí hrozba konkurzu. Vláda je však po vyriešení tohto problému okamžite pripravená peniaze do Sideritu poslať. "Ak je to tak, je to dobrá správa," reagoval R. Fico.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.