absolventskou praxou. Ako sa nášmu denníku podarilo zistiť, výsledky zatiaľ zaostávajú za očakávaním.
"Správny výbor okresného úradu práce zatiaľ schválil vytvorenie 68 miest v rámci absolventských praxí. Doteraz nastúpilo na prax 45 ľudí, pričom počítam, že v najbližších dňoch pribudnú ďalší", zhodnotil súčasný stav riaditeľ Okresného úradu práce (OÚP) v Michalovciach Mgr. Ján Frena. Ako dodal, desať absolventov odmietlo podpísať dohody o zaradení na absolventskú prax. "Úrad práce preto voči nim začal správne konanie a s najväčšou pravdepodobnosťou budú vyradení z evidencie ", doplnil Mgr. J. Frena.
Podobná situácia je aj v trebišovskom okrese. Ako pre náš denník uviedla vedúca oddelenia Aktívnych opatrení trhu práce OÚP v Trebišove JUDr. Marta Raganová, na Trebišovsku zatiaľ praxuje 15 absolventov v siedmich podnikateľských subjektoch. "Evidujeme žiadosti na vznik ďalších desiatich miest v rámci absolventskej praxe, takže počet umiestnených absolventov sa opäť mierne zvýši", skonštatovala JUDr. M. Raganová.
Absolventská prax, ktorú upravuje novela zákona o zamestnanosti, má pomôcť mladým nezamestnaným absolventom získať chýbajúcu prax. Mladí ľudia ju absolvujú v odbore, ktorý vyštudovali, alebo v príbuznom odbore a môže trvať maximálne osem mesiacov. Absolventi pracujú štyri hodiny denne a za prax dostávajú mesačnú odmenu 500 korún. "O túto sumu sa im však znížia sociálne dávky. Ak absolventi cestujú za praxou, na jednej strane síce získavajú cenné skúsenosti, na druhej strane na to však finančne doplácajú. Preto sa snažíme vyberať absolventov na prax tak, aby nemali problémy s vysokými výdavkami na cestu. Cestovné je preto jedným z najväčších problémov absolventskej praxe", doplnila JUDr. M. Raganová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.