sídlisku Západ.
Odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry (OŠMaTK) okresného úradu totiž neumožnil rodičom zápis budúcich prváčikov do tried s klasickou edukáciou na ZŠ 29. augusta. Zápis pre prvákov zo sídliska Západ prebehol iba na ZŠ Komenského. Podľa slov prednostu Okresného úradu (OÚ) v Poprade Milana Barana, je dôvodom na neotvorenie prvého ročníka najmä nedostatok priestorov na popradských školách. "V meste Poprad chýba 64 tried. Tento krok sme museli urobiť, aby sme odstránili dvojsmennosť vyučovania v niektorých školách," vyhlásil na stretnutí s rodičmi.
Rodičia však odmietajú, aby ich deti navštevovali susednú školu. Jedným z dôvodov je aj silne frekventovaná štátna cesta na Partizánskej ulici, cez ktorú by museli budúci prváčikovia prechádzať.
Rodičovská rada takisto spochybnila rozhodnutie o neuskutočnení zápisu do prvých ročníkov. Vec podstúpila okresnej prokuratúre. Prokurátor v odpovedi upozornil OÚ, že jeho rozhodnutím došlo k porušeniu zákona číslo 29/1984 v znení neskorších prepisov a vyhlášky číslo 143/1984 . K tomuto bodu zaujala na stretnutí stanovisko zástupkyňa vedúceho OŠMaTK Alena Madzinová. Podľa jej slov citované zákony sú z roku 1984 a odvtedy boli niekoľkokrát novelizované. "Na stretnutí s prokurátorom sme si niektoré veci vyjasnili. Spoločne sme dospeli k záveru, že k porušeniu zákona nedošlo," konštatovala pre Tatranský denník A. Madzinová.
Rodičom detí zo ZŠ 29. augusta najviac "ležia v žalúdku" alternatívne triedy Tatranskej alternatívnej školy (TAŠ), ktoré pôsobia v rámci ZŠ Komenského. Triedy TAŠ sú v jednom z pavilónov ZŠ 29. august. Jedna z otázok prítomných sa dotkla podstaty roky sa vlečúceho problému. Prečo sa vôbec realizoval projekt TAŠ, keď naň neboli vyčlenené priestory. "Problém vznikol pred štyrmi rokmi, kedy bola uzákonená povinná 10-ročná školská dochádzka. Zároveň vznikli deviate ročníky. Len v Poprade pribudlo do škôl takmer 900 žiakov. To je jedna celá škola. Museli sme ich niekde umiestniť. Projekt TAŠ navyše môže ukončiť iba Ministerstvo školstva," vysvetlila zástupkyňa vedúceho OŠMaTK.
Problém okolo ZŠ 29. augusta však v súvislosti s prenosom kompetencií v oblasti školstva zo štátu na obce dostáva nový rozmer. Od 1.júla bude zriaďovateľom všetkých základných a materských škôl mesto. V tejto súvislosti sa však črtá jedno riešenie problému. V prípade, že by sa uvoľnili priestory kasární, bilingválne gymnázium by mohlo opustiť budovu. Tá by potom mohla slúžiť triedam TAŠ. Na ZŠ 29. august by mohol byť otvorený prvý ročník klasickej edukácie. Stále však nie sú vyjasnené vlastnícke vzťahy s pozemkami pod kasárňami. Ministerstvo obrany v riešení tohto problému postupuje veľmi pomaly.
Zástupkyňa vedúceho OŠMaTK upozorňuje, že ak sa okolo prevodu kasární do prvého júla nenastane posun, doterajší status quo pretrvá aj do budúceho školského roka. Rodičia sú však pevne rozhodnutí priviesť svoje deti v septembri pred brány ZŠ 29. augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.