druhu.
V podstate bezprostredná blízkosť od širšieho centra mesta a na druhej strane odľahlosť od frekventovaných trás, ju na osud skládky doslova predurčuje. "Popri ceste možno nájsť všeličo. Napríklad Rómovia idúci z nákupov späť do osady sa zvyknú po ceste odľahčiť od prázdnych fliaš od piva. Pár sto metrov pred Stráňami v súčasnosti nájdete rozobranú chladničku," hovorí jeden z Kežmarčanov, ktorý sa po tejto ceste zvykne vybrať na pravidelnú nedeľnú vychádzku.
Odpad v okolí spomínanej cesty strpčuje život aj vyznávačom rekreačného behu zo širokého okolia mesta, ktorí svoje tréningové kilometre "brúsia" práve na tejto ceste. "Býva zvykom, že tu nachádzame pohodené mŕtvoly zvierat. Ľuďom sa proste zunuje vlastný pes a zbavia sa ho veľmi drasticky. Zabalia do vreca, ubijú na smrť a vyhodia do priekopy pri ceste. Telo sa potom rozkladá, čo hlavne v lete spôsobuje úžasný zápach. Len v minulých rokoch sa popri ceste povaľovalo takýchto vriec hneď niekoľko," povedal nám z rozhorčením jeden z aktívnych kežmarských maratóncov.
V týchto dňoch však vyrastá v blízkosti spomínanej cesty medzi Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami čierna skládka, doslova priamo pod oknami mesta. Objem ilegálneho odpadu sa na nej zväčšuje takpovediac zo dňa na deň. "Išiel som pred krátkym časom okolo a zaregistroval som, že ten problém skutočne existuje. Zatiaľ však nemôžeme konať, pretože pokyn na odstránenie tejto skládky nám musí dať mesto," skonštatoval riaditeľ Technických služieb mesta Kežmarok Peter Purtz.
Kým však spomínaný pokyn príde, kopa odpadu ešte určite narastie. Mesto totiž ešte skládku neeviduje. "Počujem o nej prvýkrát, ale v každom prípade sa na ňu pôjdeme pozrieť," skonštatoval vedúci odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kežmarku, Štefan Zima. Ako sme však vyrozumeli z jeho ďalších slov, problematika skládok je značne chúlostivá a ich likvidácia je po priatí súčasného zákona o odpadoch byrokraticky náročná a zdĺhavá.
"Musíme zistiť pôvodcu odpadu. Ak sa to nepodarí postupujeme vec polícii a tá zase Okresnému úradu. Ten nakoniec skládku zlikviduje za peniaze nás všetkých. Ak však chceme postupovať efektívne, je nutné konať rýchlo," hovorí Š. Zima a dodáva, že kameňom úrazu je práve otázka zistenia pôvodcu odpadu. "Úplne ideálne, by bolo to, keby sa nám podaril taký husársky kúsok ako minule, keď jeden z občanov, ktorý vyhodil na nelegálnu skládku aj jednej z osobných dokladov, podľa ktorého ho už nebolo ťažké identifikovať. Potom musel zlikvidovať celú nelegálnu skládku na vlastné trovy," skonštatoval pre náš denník Štefan Zima, dodávajúc, že to už je viacmenej parketa mestskej polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.