bostonského kardinála Bernarda Lawa. Ozvali sa už hlasy žiadajúce jeho rezignáciu.
"Pre bostonských katolíkov je to taká katastrofa, akou boli teroristické útoky 11. septembra," tvrdí profesor Thomas Groome. Bostonská arcidiecéza je podľa neho niečo ako "ground zero", aspoň čo sa týka škandálu s pedofilnými kňazmi.
Táto kríza veľmi oslabila morálnu autoritu katolíckej cirkvi v USA. Medzi verejnosťou a duchovnými sa otvorila priepasť, rozdeľuje ich vzájomná podozrievavosť. Najviac to cítiť práve v Bostone.
Groome patrí k popredným miestnym teológom: "Vôbec nepomysleli na tie deti."
Na jeho hlase badať rozčúlenie. Tunajší katolícki hodnostári totiž údajne celé desaťročia vedeli, že niektorí pedofilní kňazi zneužívajú deti, ale na sťažnosti obetí reagovali tak, že podozrivých prekladali na iné pôsobisko.
Americkí zákonodarcovia svojho času kodifikovali oddelenie cirkvi od štátu, ale Bostonu akoby sa to netýkalo. V tomto meste má katolícka cirkev dominantné postavenie. Kňazov tam rešpektujú takmer ako kmeňových náčelníkov a majú veľký politický vplyv.
Kardinál Richard Cushing, ktorý stál na čele bostonskej arcidiecézy v 50. rokoch, tvrdil, že jeho pričinením sa stal John F. Kennedy prezidentom. Podpora tunajšieho predstaviteľa katolíckej cirkvi ešte donedávna rozhodovala o výsledku komunálnych volieb.
A dnes? Najvyšší katolícky hodnostár kardinál Bernard Law musel zrušiť nedeľnú omšu v obave, že ju narušia protesty. Kedysi sa špekulovalo, že Law sa možno stane prvým pápežom zo Spojených štátov. Dnes sa kardinál ukrýva v luxusnej rezidencii. Je pod mimoriadne silným tlakom, aby sa svojho cirkevného úradu vzdal.
Law pripúšťa, že cirkevní hodnostári síce podozrievali otca Johna Geoghana zo sústavného obťažovania detí, ale na ich ochranu neurobili takmer nič. Otec Geoghan skončil tento rok vo väzení, za 30 rokov údajne sexuálne zneužil vyše 130 detí. Podobným obvineniam teraz v bostonskej arcidiecéze čelí asi 100 duchovných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.