Jensabáj. Čitateľ sa v nej dozvie, ako si poradiť pri liečení za pomoci mincí, alebo alobalových štvorčekov. Poslednou z jeho autorskej dielne je Sua Sponte - dobrovoľne, ktorú by bolo ťažko žánrovo zaradiť.
Ide totiž o mozaiku jeho vlastných a zozbieraných postrehov, aforizmov a bonmotov na stáročiami preverenú mužsko-ženskú tému. Nájdete v nej však napríklad aj nasledovné a pre niektorých mužov možno aj užitočné rady typu: Už zo zásady považujte za najlepší diár vlastnú hlavu, do tej vám nikto nevidí, nepriznávajte nič, ani keď vás baby prichytia.
Knihu nedávno pokrstil v Penzióne u Leva. Krstnými tatkami boli traja muži - Marián Kochanský, kapelník skupiny Lojzo, Miro Hoffman z legendárnej českej folkovej skupiny Zelenáči a profesor Michal Mucha, bývalý riaditeľ gymnázia v Spišskej Novej Vsi, ktoré kedysi Ján Fifík navšetvoval.
Čo vás priviedlo k napísaniu knižky Sua sponte?
- Informačná revolúcia. To máte tak, máme internet, hoci prístup k nemu ešte veľa ľudí nemá. Objavuje sa esemesmánia a kopec ďalších technických vymožeností. Čiže, táto kniha je výberom z tohto množstva informácií. Doplnil som ju navyše svojimi postrehmi. Niektoré bonmoty, aforizmy, alebo citáty môžu byť sviežim občerstvením pre čitateľa.
Chcel som priniesť trošku odľahčenú vec, ktorej by sa čitateľ naozaj dobrovoľne zmocnil, aby sa zbavil strhaného a uponáhľaného života. Aby si kdekoľvek, možno aj pri káve, mohol v nej zalistovať, nájsť si vetičku - odstavec, nad ktorým sa poteší, pousmeje.
Ide o vskutku pestré čítanie.
- Je tam skoro všetko, okrem politických vtipov. Chcem skôr čitateľa priviesť k tomu, aby si uvedomil, že si život organizuje on sám. Mal by v sebe nájsť silu pomyselne sa odtrhnúť z vlastnej reťaze. Nielen na Silvestra, alebo na Jozefa či vlastné narodeniny. S úsmevom to ide naozaj ľahšie. Treba žiť a užívať si život tak, aby ste mali z neho radosť. Vaše okolie vám to určite vráti.
Tomuto životnému nadhľadu vás naučila diplomatická misia, alebo ste ho dostali od sudičiek do vienka?
- Tvrdo som sa to učil a učím sa naďalej. Mnohé veci ma rozčuľovali a nedali sa len tak jednoducho vygumovať z hlavy. Krok za krokom som si vybudoval túto svoju filozofiu. Navyše sa nazdávam, že každý pobyt v zahraničí je možnosťou overiť si sám seba. Keď som po prvý raz prišiel do zahraničia, musel som riešiť zložité veci, ktoré by ma v živote napadli. Napríklad periodické čistenie studne, preváranie vody na trikrát, aby sa vôbec dala piť. Musel som si zvyknúť, na trópy, na stravu, na iné zvyky. Akýkoľvek zahraničný pobyt je podnetný, hoci aj dovolenka. Otvorí vám oči.
Čerpali ste napríklad aj z novinových inzerátov. Sú na pousmiatie...
- Niektoré sú vskutku zaujímavé.
A neobišli ste ani ďalší novodobý fenomén - vtipy o blondínkach...
- Áno. Venoval som im niekoľko stránok.
Čo si o nich myslíte ?
- V takejto nadnesenej rovine by sme isto mohli hovoriť aj o brunetkách či čiernovláskach. Osobne som nikdy k ženám nikdy nepristupoval s predsudkom blondínky-neblondínky. Aj keď netrvrdím, že by sa nenašli typy žien, ktoré by sa občas svojou naivnosťou do tejto kategórie zaradili. Ale rovnako aj niektorí muži.
Zaujali ma niektoré bonmoty a postrehy. Napríklad: Chlapi sa podobajú na ceruzku na obočie - vždy miznú po prvom prejave citu. Vystihli ste to presne.
- Podobné veci mi napadajú dennodenne. Vnímam sám seba, alebo aj svoje činy, prehodnocujem ich cez vlastný filter. A ak to robí človek s úsmevom, o to lepšie. Nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť horšie, je obdobou motta: Ak vám život nadelí citrón, kúpte si k nemu Martiny. To je moja stratégia a odporúčam ju každému. Mám totiž pocit, že za posledné roky sa vytratil prirodzený humor z nášho života. Mnohým nevyhovuje, keď nám ho servírujú v podobe politickej satiry a "odvahy" urobiť za peniaze čokoľvek. Nuž čo, ale iného je poriedko. Sme viac prepolitizovaní, ako sme boli pred tým. A to je jeden z dôvodov, prečo vznikla Sua sponte.
Skúsenosti z juhovýchodnej Ázie ste zas opísali v cestopise "Ázia ja ťa asi milujem" a v knihe o liečebnej metóde Jensabáj.
- Svojím spôsobom ide o unikátnu príručku. Medzi Thajskom, Laosom a Čínou, v hraničnom pásme no i v samotnom meste Vientiane mnísi - nazývaní kubovia, alebo monkovia - bežne používajú túto starú liečebnú metódu. Slovíčko jensabáj vyjadruje okrem iného pohodu a želanie toho najlepšieho. Mnohé štáty do tejto oblasti ešte pred rokmi posielali svojich lekárov a televízne štáby aby zachytili tieto liečebné postupy. Tak som si povedal: Bolo by dobré spracovať ich do manuálovej podoby. Pomohol mi pritom môj laoský priateľ Nuon Phansyphon, ktorý ma cez francúzštinu naučil plynule hovoriť po laosky.
Použili ste ju niekedy na sebe?
- V mnohých prípadoch. Celá metóda používa prvky akupresúry, moxibúcie a osobitnej fytoterapie. Má rovnaké účinky ako moderné lieky, ktoré dostanete v lekárni. Nájdete v nej návod ako dosiahnuť ten istý výsledok z bežných a dostupných zdrojov. Žiaľ, my sme sa už pomerne veľmi odklonili od prírody a dávame prednosť medikamentom. Toto je iná alternatíva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.