poškodenia. Veď bez svalov a ich úponov by vlastne nebolo pohybu.
Skeletné svalstvo predstavuje asi 40% telesnej hmotnosti futbalistu. Funkčnou jednotkou svalového aparátu je svalové bruško, odstupová a úponová šľacha, svalovo-šľachové a šľachovo-kostenné spojenie, teda svalový úpon. Makroskopicky sú svaly dlhé, povrchové a hlboké, svaly široké a krátke. Majú rôzne cievne zásobenie a dôležitá je aj ich inervácia. Je potrebné vedieť, že väzivový materiál znesie ťah 50 Mpa (500 kg/cm2) na cm2.
Šľachy majú formu plochú a širokú, triangulárnu, cylindrickú a pod. Cievne zásobenie šliach je minimálne Zvyklo sa hovoriť o pasívnej úlohe šliach a ich úponoch, o ich nízkom metabolizme, o ich imunite proti poškodeniu. Je to len zdanlivé. Pri súčasnom futbale je tento aparát oveľa viac namáhaný, ako to ukazuje výskyt úrazov. Preto musíme tak v súčasnosti, ako aj v budúcnosti v súvislosti so zvyšovaním tréningových dávok, venovať väčšiu pozornosť najmä chúlostivému svalovo-šľachovému spojeniu i spojeniu šľachovo-kostennému.
Z hľadiska rozvoja pohybových schopností je dôležitá typologia svalových vláken. Pri športovom tréningu sa selektívne adaptujú tie typy vláken, ktoré sú činné pri danom druhu aktivity. Tak napr. kým pri vytrvalostnom tréningu sa adaptujú najmä pomalé vlákna, systematické rýchlostné a silové zaťaženie vedie k prispôsobovaniu predovšetkým vláken rýchlych oxidatívnych a rýchlych glykolytických.
Principiálne môžeme povedať, že akútne poškodenie sa týka prakticky všetkých kontraktilných (schopných zmrštenia, stiahnutia) častí, chronické väčšinou svalových úponov. Z vlastností svalov stojí v popredí extenzibilita (natiahnutie, napriamenie), elasticita (poddajnosť, pružnosť) a kontraktilita. Môžeme povedať, že svaly sú vlastne motorom na vnútorne spaľovanie, ktorý dovoľuje organizmu vytvárať mechanickú energiu cestou biochemických premien, spaľovaním živín za dodávky kyslíka.
Dnes je všeobecne známe, že športový výkon futbalistu je závislý nielen na jeho špecifických schopnostiach a futbalovej inteligencii, ale aj na morfologickej a funkčnej adaptácii celého organizmu a špeciálne svalov, šliach, väziva a ich úponov. Tak ako v každom športe sú niektoré skupiny svalov pri tréningu i samotnej hre viac zaťažované v porovnaní s inými. Vo futbale sú to svaly dolných končatín, predovšetkým štvorhlavý stehenný, dvojhlavý stehenný sval, priťahovače stehna, lýtkový sval, ktorého úponovou šľachou je Achillova šľacha (o nej nabudúce).
Na problematiku poškodenia svalov, šliach a väziva je potrebné mať komplexný pohľad, nie len pre poznanie akútneho, ale pre nebezpečie vzniku trvalého poškodenia.
Traumatické porušenia integrity svalu podľa rozsahu rozdeľujeme na:
a) Svalové kŕče: Vyskytujú sa pri zníženej oxygenácii, zvýšenej koncentrácii kyseliny mliečnej a pri stratách elektrolytov.
b) Bolesti svalov: Na základe hypotézy niektorých autorov sú spôsobené mikroskopickým poranením bielych svalových vláken.
c) Pomliaždenie (contusio): Príčinou býva hrubé násilie, nakopnutie do kontrahovaného svalu a pod. Prítomná je palpačná bolestivosť, krvný výron, obmedzená pohyblivosť.
d) Preťaženie (distensio): Prejavuje sa náhlou bolesťou, po prípade výronom a opuchom. Palpačná bolestivosť je nevýrazná. Problémy pri behu, chôdza je možná.
e) Natiahnutie (leasio): Prejavuje sa hneď bolesťou, ktorá sa po hodine zväčší. Charakteristické je stupňovanie bolestí v noci. Pri palpácii je pomerne malá miestna bolestivosť.
f) Natrhnutie (disruptio): Prejavuje sa okamžitou, stálou bolesťou, palpačnou bolestivosťou, opuchom a výronom. Pri palpácii hmatáme trhlinku. Už aj chôdza je obtiažná. Príčinou býva podcenenie rozcvičenia, nekoordinovaný, alebo chybný pohyb (presahujúci fyziologický rozsah pohybu, alebo je to pohyb, na ktorý nie je sval adaptovaný), prudké kopnutie do lopty na začiatku, ev. na konci tréningu, či zápasu. Podporujúcim faktorom sú zima, chlad, vlhko, klzký, nerovný terén.
g) Kompletná svalová ruptúra: Úplné roztrhnutie svalu, pri ktorom pocíti futbalista náhlu, prudkú bolesť (akoby švihnutie bičom). Dôjde k úplnému vypadnutiu funkcie svalu s charakteristickým palpačným nálezom - priehlbina, alebo priečne prebiehajúca štrbina v napnutom svale. Táto priehlbina sa rýchlo vyplňuje krvným výronom.
Entezopatie pri futbale: Týmto výrazom označujeme chronické a zápalové zmeny v mieste prechodu šľachového úponu do kostného tkaniva. Príčinou je nadmerné lokálne zaťažovanie a kumulácia mikrotraum. Vo futbale sú najčastejšie v oblasti úponu priťahovačov stehna na kosti lonovej a sedacej. Taktiež sa zvykne označovať aj ako adduktorový syndróm. Častá je aj entezopatia odstupu lýtkového svalu v zákolennej jamke. V mechanizme vzniku sa uplatňuje pohyb na tvrdom, ťažkom a nervovom teréne, ev, hra s ťažkou loptou a pod.
Krátka poznámka k častému svalovému zraneniu, futbalistami nazývaného "koňar". Ide o kopnutie do napnutého štvorhlavého stehenného svalu, s náhlou bolesťou a s následným seróznym presiaknutím, ale krvným výronom. Tento môže rýchlo zlepiť fasciu (svalový obal), preto ako u jednej z mála výnimiek, musí pacient napriek bolesti cvičiť napr. chodiť do schodov.
Niekoľko poznámok k liečbe svalových zranení.
Bezprostredne po úraze treba postihnuté miesto ľadovať, naložiť kompresívny obklad, zabezpečiť pokoj a polohovanie končatiny, aplikvať kryoterapiu 1 - 3 hodiny. Z liekov podávať analgetika, antireumatika a myorelaxancia. Po 48 hod. rezorbčná terapia lokálne i celkovo, fyzioterapia. S pohybovou liečbou možno začať 4 - 5 deň. V akútnej fáze sú kontraindikované masáže, aplikácia tepla, injekčné podávanie lokálnych anestetík a kortikoidov, ultrasonoterapia a krátkovlnná fyzioterapia!
MUDr. Ján MICHALKO, člen ZK SFZ, dlhoročný lekár košických futbalistov
Autor: ryb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.