pohľad a na dotyk, vskutku veľmi povrchnú. Na svedomí to má ich nadmerné plieskanie, pričasté zasahovanie do priestoru vášho tela, výrazná gestikulácia, veľa smiechu, hovorenia o svojom súkromí. Všetko toto budí dojem otvorenosti a srdečnosti, ktorá nemusí byť vždy pravdou. Ak si vás však Španieli obľúbia, a prestanú vás vnímať ako giri = cudzinca, ide o blízkosť trvalú, takú v ktorej sa už netočí o povrchnosti, takú s ktorou to už myslia vážne. Je to dimenzia umožňujúca vám viac prenikať do ich života, zvyklostí. Aj dnes vás pozývam na malú exkurziu.
SAMOSTATNOSŤ
Španielske väzby - rodičia a deti bývajú veľmi silné. Niekedy začnete nadobúdať pocit, že to hraničí s nesamostatnosťou. U nás je to obdobné. Vo všeobecnosti však platí, že mnohým sa podarí tieto väzby čiastočne uvoľniť odchodom na stredoškolský alebo vysokoškolský internát. Spravidla dochádza k väčšiemu osamostatneniu, niekedy k obrodeniu vzájomných vzťahov. Keď domov prídete raz za čas, je viac menej isté, že ste žiadaný a vytúžený. Tu to funguje, lebo cit pre rodinu je majú Španieli veľmi vyvinutý. V malom meste obzvlášť. Niekedy máte pocit, že deťom sa z domu ani nechce. Mnohé sú na rodičov pevne naviazané, mnohé dokonca rozmaznané. Nasledujú poznávacie znaky:
HOLÉ ŠKOLY
Nech už bývate na internáte alebo v byte, nedá sa nezbadať, že v závere týždňa sa mesto vyľudní. V Ciudad Real približne o tretinu. Po štvrtkovej fieste sa to v piatok vybúva a hajde každý do svojho puebla. V piatok do školy prichádzajú výlučne "kosher" obyvatelia mesta. Podobne to býva počas sviatkov a rôznych voľných dní. Ak je voľno v utorok, je viac než jasné, že v pondelok do školy nik nepríde. Voľných dní majú Španieli neúrekom. Krásnym príkladom je "semana santa" (čosi ako naša veľká noc), ktorá sa v spojení s ďalším sviatkom vyšplhala na 10 voľných dni.
TRANSPORT JEDLA
Toto je záležitosť veľmi obľúbená. Do bytov i na internáty sa privážajú obrovské množstva potravín. Ja viem žiadna novinka, existuje aj v SR. Vynásobte ale množstvá, ktoré si nosia na intráky naši študáci aspoň štyrmi a budete mať reálnejšiu predstavu o tom, ako to tu beží. Od vajíčok, cez syry, koláče, domáce klobásy, "jamon" (čítaj chamon ich tunajšia špecialita, čosi medzi slaninou a šunkou, trocha suché, odrezané niekedy aj pred vašimi ocami z vyúdenej nohy ošípanej. Obzvlášť obyvatelia dedín sú na mäse odchovaní a deň bez neho si predstaviť nevedia). Na intrákoch je 95 % študákov rozmaznaných a naučených konzumovať výlučne z domu dovezenú stravu. Princíp: umelohmotné nádoby navareného jedla od mamky, ktoré sa len prihreje. Nemusíte mať IQ 157, aby ste usúdili, že si nikdy nemusia variť. Niektorí to ani nevedia, čo je pri možnostiach, ktoré ponúka táto krajina bohatá na vinič, syr, zeleninu, ovocie a ryby, priam hriechom. Tí, ktorí si varia sami, varia výborne. A veľakrát sú lepšími "kulinármi" chlapci. Idú do krajnosti, počnúc kuchárskymi knihami, kalendármi, končiac CD s názvom TU COCINA s 2000 receptami. Na rozdiel od niektorých slovenských exemplárov, ktoré sa zmôžu leda tak na praženicu a čaj, svoje kuchynské materiály aj často využívajú.
OLEJ
Ak sa vám pritrafí kamarát z rodiny, ktorá ma campus, kde pestujú olivy, je samozrejmé, že máte doma zopár bandasiek olivového oleja "virgen extra". Spravidla sa v Španielsku iný olej ani nekonzumuje. Pri nákupe však na výber máte. Vždy na etikete nájdete, či ide o "mechtlu" alebo "kosher olej". Ak ide o mechtlu, Španiel ho skôr nekúpi, ako kúpi. Pretože ich kosher olej sa tu považuje za liek výrazne napomáhajúci pri prevencii proti rakovine a je dobrý aj na kopu iných vecí. Každé raňajky si ho dávajú za lyžicu, niektorí si ho dávajú na chlieb alebo hrianku s roztretou paradajkou. Ja viem, znie to divne, ale tieto zvyky sú tu rokmi odskúšané a zaužívané. Sú inšpiráciou pre mnohé reklamy, kde sa dedkovia pri krajci chleba s olivovým olejom slastne obliznú a hovoria o zdravej dlhovekosti. Obyčajné maslo absolútne sabotujú. V obchodoch ho majú, kupuje ho však málokto. Je to pre nich potravina, ktorá je dobrá nanjvýš na ukážku a vysvetlenie: Tak na tomto varia len Francúzi, bŕŕŕ. Ja by som s tým nevaril nikdy! Na chlieb? Ani nápad! Ich olej na chlebe chutí omnoho lepšie. Je to vec zvyku, a ráno na lyžici veľmi pripomína rybí tuk, ktorým nás ako deti kŕmili naše mamky. Len chuť je stopro lahodnejšia. Deti svojim rodičom na olivových aj ostatných campoch poctivo pomáhajú, najmä chlapci. Ide spravidla o ťažkú tvrdú prácu. Nik tu proti nej nenamieta a považuje sa za rodinnú samozrejmosť.
TRANSPORT ROZMAZNANCOV
Ďalšia z možností ako pobadať, že Španieli na rodičoch príliš visia, je ich transport po víkende domov. Tých nesamostatných po každom víkende privezú na intrák ich rodičia, samozrejme aj s plnou zásobou umelohmotných misiek na celý týždeň. Táto sorta maznáčikov je zo strany rodičov plne finančne podporená. Nájdu sa aj exempláre, ktoré sa vyhli intrákom a žijú v podnájme v meste. Niektorí študujú, niektorí si tam len tak bez rodičov vegetujú bez nejakej výraznej aktivity. Obdivuhodné je, ak mladí ľudia zároveň študujú aj pracujú. Väčšinou v obchodoch. V Ciudad real je predavačom alebo obchodníkom každý druhý. Študáci si popri štúdiu môžu dovoliť pracovať, pretože návšteva prednášok na univerzite nie je povinná. Systém výuky by sa mal zmeniť pravdepodobne budúci rok v zmysle aproximácie práva s normami Európskej únie.
Hasta luego
Autor: Kristína Krehká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.