Korzár logo Korzár

Na "Hradnej" chodia deti cez veľkú prestávku "surfovať"

Kežmarok Od decembra minulého roka majú žiaci Základnej školy (ZŠ) na Hradnej ulici v Kežmarku voľný prístup k internetovej sieti. ZŠ Hradná je

totiž ako jediná škola v okrese zapojená do projektu Infovek, ktorý financuje Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. Súčasťou projektu bola dodávka hardvéru i softvéru ako aj bezplatné pripojenie do siete internet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako nám povedal riaditeľ školy Jozef Forberger, učebňa informatiky je doslova obliehaná žiakmi i pedagógmi. "Zatiaľ tam máme dvanásť počítačov. Všetky sú napojené na ISDN linky,0" podotkol riaditeľ. Ako dodal, sprvu sa mu projekt nie veľmi pozdával. Aj jeho realizácia bola zdĺhavá, všeličo bolo potrebné vybaviť. Teraz však neľutuje, že do realizácie projektu vložil kus energie.

SkryťVypnúť reklamu

"Mozgom" siete je centrálny počítač v zborovni. Učitelia si tu môžu počas prestávok sťahovať z internetu, materiály, ktoré môžu neskôr využiť priamo na vyučovacej hodine. V hojnej miere to aj využívajú. Ak práve "nesurfujú" na stránkach, mailujú známym.

O učebňu informatiky je počas dňa tuhý boj. Viacero pedagógov už prišlo na to, že vyučovanie za pomoci počítača môže byť pre žiakov zaujímavejším, príťažlivejším a menej stresujúcejším. Učiteľovi zasa uľahčuje prácu. "Keďže sme školou s rozšíreným vyučovaním jazykov, okrem informatiky sme začali práve jazyky vyučovať za pomoci špeciálnych CD-romov. K nim sa už postupne pridávali aj odborné predmety," konštatoval J. Forberger.

V učebni je plno i cez veľkú prestávku. Vedenie školy umožnilo deťom využiť čas. Tie si môžu za niekoľko minút voľna poslať mail, alebo kliknúť na zaujímavú stránku. Prístup na stránky nevhodné pre deti je prísne zakázaný. Aj keby ste chceli, na niektoré stránky sa jednoducho nedostanete. Navyše, v učebni je vždy dozor. Ten sleduje, kde sa kto "prekliká". "Zakázali sme aj používanie vlastných diskiet. Bolo to skôr z obavy, aby nám deti zbytočne nezavírili systém. Každý problém by mohol nabúrať vyučovanie, čo nie je dobré," podotkol riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitým javom je, že na nové možnosti v príprave i vyučovaní, si pomaly zvykajú aj konzervatívnejší pedagógovia. Prvý muž školy je najlepším príkladom. V jeho pracovni by už počítač nemohol chýbať. "Som rád, že sme prekonali istú bariéru. Najmä pokiaľ ide o pedagogický zbor. V dnešnej dobe je ovládanie práce s počítačom nevyhnutnosťou. Internet je obrovská výhoda, ktorú by bolo škoda nevyužiť," dodal na záver šéf ZŠ na Hradnej ulici.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu