Ing. Ján Borčík, Lesy SR, š.p., OZ Rožňava
Lesy sú nielen zdrojom dreva, suroviny, ktorá nás sprevádza v rôznych podobách celým životom, ale sú aj veľmi dôležitou súčasťou životného prostredia. Pod pojmom les si niekto predstavuje len ťažbu dreva, poľovačku, no pre lesníka je to pracovisko, miesto, kde trávi väčšinu svojho života, miesto, kde uplatňuje svoj um. V našich podmienkach sa lesník väčšinou nedožije plodov svojej práce. To, ako sa staral o les, ktorý mu bol zverený do opatery, zhodnotia iní, naši potomci o takých 80 až 120 rokov, tak dlho totiž trvá, kým les dorastie do veku, keď je zrelý, do veku, kedy ho treba obnoviť - nahradiť novým, mladým lesom.
V okrese Rožňava sú lesy jedným z najdôležitejších zdrojov pracovných možností, či už priamo v lese, alebo náväzne pri spracovaní dreva. Lesy Slovenskej republiky š.p. Banská Bystrica, Odštepný zavod Rožňava, ako najväčší obhospodarovateľ lesa v regióne, hospodári na výmere 36 930 hektárov. Štátny podnik LSR, Banská Bystrica často napadajú spracovatelia dreva kvôli predaju drevnej hmoty do zahraničia. Pritom zabúdajú povedať, aké vysoké sú pohľadávky producentov dreva voči spracovateľom po lehote splatnosti, často už nedobytné. Za OZ Rožňava to bolo k 31.12.2001 17,7 milióna korún po lehote splatnosti, z toho 12 miliónov kusov boli pohľadávky staršie ako dva roky. Ďalší problém je nepredajnosť určitých sortimentov dreva na Slovensku. Jedná sa predovšetkým o listnaté drevo nižšej kvality, na spracovanie ktorého nie sú na Slovensku dostatočné kapacity a tak sa hľadajú možnosti jeho speňaženia v zahraničí. Ak chcú obhospodarovatelia lesa plniť všetky nákladové výkony v lese, musia drevo čo najlepšie predať a to sa niekedy na Slovensku nedá.
Vplyvom ľudskej činnosti, najmä produkciou rôznych exhalátov, ale aj v dôsledku klimatických zmien došlo v posledných desaťročiach k oslabeniu stability lesa. Následne dochádza k zvyšenému poškodzovaniu lesa hmyzom, hubami, vetrom, snehom a inými biotickými a abiotickými škodlivými činiteľmi. Stále častejšie má poškodenie lesa charakter živelnej pohromy. Na území obhospodarovanom OZ Rožňava to bolo naposledy v júli roku 2001, keď na Stromíši vietor v priebehu niekoľkých minút vyvrátil a polámal na ploche 32 hektárov vyše 11-tisíc metrov kubických dreva. A ako sa k lesu správame my, ľudia? Väčšina z nás si les cení a váži si aj prácu, ktorú v ňom odvedú lesníci. No nájdu sa medzi nami aj takí, ktorým nezáleží na tom, čo po nich ostane. Najmä zákaz fajčenia a zakladania ohňa v lese často berieme na ľahkú váhu, ale pritom si neuvedomujeme, že oheň sa vie veľmi rýchlo rozšíriť, zvlášť v čase dlhšie trvajúceho suchého a teplého počasia. Sú ľudia, ktorí nechcú neporiadok, ale len doma, lebo sa neostýchajú vyviezť všetko, čo doma nepotrebujú do lesa, veď tam sa to stratí.
Les je domovom mnohých živočíchov a rastlín, my ľudia doň prichádzame a znova z neho odchádzame. Len na nás záleží, aké sú naše pocity pri odchode, či nám ich nepokazí pohľad na kopy smetí alebo na zničené zariadenia, ktoré majú slúžiť lesu, ale nemôžu, lebo niekomu jednoducho zavadzali. Raz darmo, niekedy sa zdá, že len chceme byť kultúrnym národom, ale kultúra správania je nám cudzia. Chráňme preto spoločne naše lesy, lebo slúžia nám všetkým.
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.