doteraz vydaná len kniha dejepisu pre 1. ročník.
"Sme veľmi radi, že je konečne na svete, hoci sme ju pre naše gymnázium dostali len na 70 percent. Žiaľ, je dosť obsiahla a zatiaľ nevyšiel návod, ako s ňou pracovať. Tým pádom si prípravy na dejepisné hodiny robíme doslova na kolene," vyjadrila sa na margo nedostatku kníh profesorka dejepisu na trebišovskom Gymnáziu, PhDr. Jana Nováková. Podľa jej slov teda oficiálne existujú knihy dejepisu len pre pravek, starovek a stredovek, t.j. po rok 1500. Prínosom je aspoň to, že majú k dispozícii populárno- náučné časopisy História a Historická revue, ktoré profesorom pomáhajú vo výučbe, hoci kladú zvýšené nároky na prípravu každej hodiny. A niečo stoja... Absenciu kníh sa Štátny pedagogický ústav snaží kompenzovať tým, že pripravuje pracovné školenia a semináre, ale závisí od tolerancie vedenia škôl, či na ne svojich dejepisárov pošlú. PhDr. Nováková v tomto smere vysoko hodnotí ústretový prístup riaditeľa gymnázia.
Nič to však nemení na veci, že na každú 45-minútovú hodinu dejepisu sa musí pripravovať minimálne hodinu, lebo absencia učebnice prináša potrebu študovať tému z viacerých prameňov. Ešte problematickejšia je výučba dejín u druhákov, ktorý dodnes používajú staré totalitné knihy. "Sú evidentne zaťažené ideológiou starého režimu, orientáciou na ľudovosť a skresľovaním niektorých dejinných udalostí v socialistickom duchu. Preto sme opäť odkázaní na samoštúdium a vzájomné konzultácie medzi kolegami. Veľmi dobre sa pracuje s Lexikonmi svetových a slovenských dejín, ktoré však riaditeľstvo kvôli vysokej cene nemôže zakúpiť pre všetkých študentov. Preto im väčšinu učiva diktujeme, alebo kopírujeme, ale čo sa dá robiť," skonštatovala profesorka dejepisu.
Ako ďalej uviedla, Slovenské pedagogické nakladateľstvo už konečne vydalo aj učebnicu pre 2. ročník, ktorá zachytáva kapitoly dejín po rok 1918. V Trebišove ju zatiaľ nemajú, ale mali by ju dostať do konca mája. Pravdaže, v limitovanom objeme. Nevyhovujúca je aj dočasná tretiacka učebnica Kapitoly z dejín, ktorá by v kontexte so snahami Slovenska o vstup do EÚ a NATO, potrebovala prinajmenšom aktualizáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.