prokuratúru pre porušovanie zákona o cenách. Druhým krokom bude podanie na protimonopolný úrad, pretože zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou boli podľa slov prezidenta Petra Ottingera podpisované pod nátlakom. Vyvíjať ho mala nielen poisťovňa, ale aj ministerstvo zdravotníctva.
"Každý riaditeľ zdravotníckeho zariadenia vie, že jeho najsilnejším partnerom je Všeobecná zdravotná poisťovňa. Na Slovensku je zastúpená zhruba sedemdesiat percentným podielom poistencov, no sú regióny, kde sa to blíži až k deväťdesiatim percentám. Preto je zdravotnícke zariadenie závislé na tom, či obdrží alebo neobdrží finančné prostriedky od tejto poisťovne. Vypracované zmluvy teda považujeme za zneužívanie monopolného postavenia. K podpísaniu nevýhodných zmlúv nás tlačili nielen predstavitelia VšZP, ale aj ministerstvo zdravotníctva," vysvetľuje P. Ottinger.
Prioritou bude v týchto dňoch zmapovať celkový objem objednaných výkonov v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach, potom asociácia osloví riaditeľa VšZP s otázkou, prečo je objednávka na takej nízkej úrovni. Bude žiadať vysvetlenie, akým spôsobom realita koreluje s vyhlásením poisťovne, že objednávaním výkonov mieni zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti.
"Keďže sa domnievame, že nové cenové opatrenie nie je v súlade so zákonom o cenách, nakoľko ani maximálna cena nezodpovedá opodstatneným nákladom, oslovíme komerčnú právnickú kanceláriu, aby nám pomohla vypracovať podnet na generálnu prokuratúru ohľadom porušovania zákonov o cenách. Predbežný záver by sme radi mali do konca apríla, aby sme do polovice mája mohli podanie zrealizovať. Takisto hodláme cestou právnickej kancelárie vypracovať podnet na protimonopolný úrad kvôli nátlaku pri prijímaní nových zmlúv s VšZP," skonštatoval Ottinger v rozhovore pre Korzár po zasadaní Rady Asociácie nemocníc Slovenska, ktoré sa uskutočnilo v týchto dňoch v Košiciach.
Rada Asociácie nemocníc Slovenska zasadá pravidelne každý mesiac, pričom zasadania sa posúvajú po jednotlivých regiónoch. Posledné stretnutie sa konalo "vo veľmi ťažkom období krutej ekonomickej krízy ústavnej zdravotnej starostlivosti."
"Do nového cenového opatrenia sme sa snažili v minulom roku zakomponovať určité prvky spravodlivého a priehľadného financovania. Systém rozpočtového financovania zdravotníckych zariadení bol totiž značne netransparentný. Žiaľbohu, nové cenové opatrenie síce malo túto ambíciu, ale stalo sa napokon iba prostriedkom ako dobre mienenú myšlienku skonvertovať na nízky prijatý rozpočet. Bolo opäť zneužité proti nemocniciam," hovorí prezident Asociácia nemocníc Slovenska.
Slovenská republika má podľa neho definovaný Liečebný poriadok na úrovni väčšiny európskych krajín. Zaručuje bezplatnú starostlivosť takmer vo všetkých sférach, takže je veľmi široko koncipovaný. No na druhej strane je každoročne prijatý taký rozpočet pre zdravotníctvo, ktorý tomu nezodpovedá. Cenové opatrenie v praxi vyrovnáva disproporcie medzi garanciami Liečebného poriadku a finančnými zdrojmi. Sú to zdravotnícke zariadenia, ktorým ostáva v rukách čierny Peter.
"Systém objednávania výkonov je možné všeobecne akceptovať, ale v primeranej a rozumnej miere. Všeobecná zdravotná poisťovňa deklarovala, že podiel objednaných pacientov bude na úrovni osemdesiatich percent minulého roka. Už to sa nám zdalo dosť skresané, vzhľadom na to, že posledné tri roky sme žili značne obmedzení financiami a bežne sa tvorili objednávkové kalendáre napríklad na umelé kĺby či iné finančne náročné operácie. Obmedzovať aj to obmedzené, sa nám zdalo nesprávne, preto asociácia ako celok zmluvu s VŠZP odmietla. Potom sa rokovania presunuli do regiónov a my sme následne s hrôzou zistili, že objednávky v jednotlivých regiónoch klesli dokonca na 60 a menej percent vlaňajších výkonov. To je naozaj neúnosné a obmedzuje to dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Dá sa už hovoriť o obmedzení ústavného práva občana na dostupnosť zdravotnej starostlivosti," zdôrazňuje Peter Ottinger, podľa ktorého niet nemocnice, ktorá by sa mala lepšie. Sú na tom iba zle a horšie. Zaujímalo nás, či došlo v súvislosti s nedostatkom peňazí v nejakej slovenskej nemocnici k ujme na zdraví.
"Prisahali sme na to, že budeme za každých okolností pomáhať pacientom, aj svojim najväčším nepriateľom. Podfinancovanie, ktorým trpíme už niekoľko rokov, takým spôsobom stresuje zdravotníkov, že je obdivuhodné, že ešte nedošlo k závažným ublíženiam na ich zdraví... Pretože lekár na operačnom stole nerozmýšľa o tom, čo by mal pacientovi dať, ale čo inštrumentárka ešte má na stole."
Po prijatí nového cenového opatrenia sa vlna kritiky zniesla predovšetkým na hlavu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá však môže rozdeľovať iba z toho, čo má k dispozícii. Potrebná je zmena celého systému, nemyslíte?
"Boli by sme neradi, keby naše vyhlásenie bolo vnímané ako útok asociácie voči VšZP. Žiaľbohu, je našim prvým súperom je táto poisťovňa, jednoducho je nasadená v prvej línii. Cez ňu musíme ísť ďalej a domnievame sa, že logika veci káže, aby sa postavila po našom boku. Nedostatok financií je problémom aj súkromných lekárov, ktorí sú rovnako nútení k limitovaným zmluvám. Je chorý systém, keď ministerstvo zdravotníctva, ktoré metodicky riadi celý rezort, nemá právo zasahovať do jeho financovania a musí prosiť o peniaze ministerstvo financií. Je potrebné to zmeniť, rovnako i Liečebný poriadok. Bohužiaľ, musíme konečne povedať občanovi, že nemôže mať garantovaný taký široký objem zdravotnej starostlivosti pri našom hrubom domácom produkte."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.