aj preto spomínaná grupa zlodejov vybielila dovedna osemnásť objektov. O ktorých sa vie... A možno by ich bolo aj viac, keby im muži zákona minulý týždeň neklepli viac-menej náhodou po prstoch.
Skupina siedmich mladíkov sa v čase od júna minulého roka až do apríla 2002 živila vykrádaním chalúp. Svoju činnosť mali dobre premyslenú, vytypovali si objekt a po vylomení vstupných dverí im už nebránilo nič v ich úmysloch. Stačilo sa poriadne poobzerať, pričom brali takmer všetko, čo videli. "Dvaja z páchateľov už mali v minulosti čo dočinenia so zákonom. Žiaľ, dosť dlho sa nám nedarilo skupinu chytiť, nešlo totiž o miestnych občanov, ale obyvateľov Košíc. Väčšinou mali také nájazdy, v priebehu niekoľkých dní vykradli viacero chát a po lúpeži sa vždy vrátili do mesta," povedal nám vedúci oddelenia majetkovej kriminality Okresného riaditeľstva Policajného zboru Košice-okolie npor. Mgr. Vladislav Richnavský.
Ako dodal, páchateľov sa podarilo zlapať pri poslednej akcii. "Vlámali sa do jednej z chát v Malej Ide, pričom boli na mieste zadržaní hliadkou Obvodného oddelenia PZ Veľká Ida. Sprvoti sme netušili, čo majú všetko za lubom, avšak pri výsluchu sa priznali k ďalším sedemnástim vlámačkám. Vôbec nás to neprekvapilo. Môžem povedať, že za posledných päť rokov sa nám podarilo zaistiť najväčšiu skupinu. Momentálne nemáme poznatky o tom, že by sa nejaká ďalšia skupina špecializovala na túto trestnú činnosť. Majitelia chát by mali mať pokoj, hoci sa určite z času na čas nejaká vlámačka objaví."
Podľa našich informácií nešlo o bezdomovcov, ktorí by chceli v chatách prespať. Ako nám povedal V. Richnavský, polícia v poslednom čase eviduje tzv. hladovú kriminalitu. "Zameriavali sa na krádeže jedla, keksov, kompótov, no keď už boli vo vnútri, nepohrdli ani rádiom, či spacákom. Zaujímavé pre nich sa stalo aj ošatenie a obuv. Čo sa dalo predať, predali, ostatné použili pre vlastnú potrebu. Svojím vyčíňaním spôsobili majiteľom objektov škodu približne za 220-tisíc korún."
Bojovať proti skupinám vlámačov nie je jednoduché.
"Zaistiť ich pri čine sa darí málokedy. Najlepšou osvedčenou prevenciou je chodiť sa na chatu pozrieť čo najčastejšie. Niektorí totiž neprídu svoj majetok skontrolovať aj niekoľko mesiacov. Keď nám krádež, či vlámanie nahlásia týždne po uskutočnení, len ťažko môžeme zlapať páchateľa. Ani okenica, či mreže nerobia vlamačom problém. Ak sa dovnútra nedostanú cez dvere, sú schopní hoci aj prebúrať múr," uzavrel vedúci oddelenia majetkovej kriminality.
Páchatelia vlámaní do chát sa dopustili trestných činov krádeže a poškodzovania cudzej veci. Po zadokumentovaní prípadu na OO PZ Veľká Ida sa ním bude zaoberať Okresný úrad vyšetrovania PZ Košice - okolie.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.