dvadsať metrov od rieky Slaná je na mestskom pozemku rôzne smetie. Časť z neho zasahuje aj priamo do rieky. Pôvodcom odpadu je firma Rozeko, ktorá ho sem zváža aj napriek tomu, že v neďalekom Brzotíne má zriadené legálne smetisko.
Existuje podozrenie, že takýmto nakladaním s odpadom, porušuje firma Rozeko niekoľko zákonov. Skutočnosť je o to zarážajúcejšia, že spoločnosť je v majoritnom vlastníctve rakúskej firmy Brantner, ktorá si zakladá na ochrane životného prostredia a ekologickom hospodárení. Brantner je medzinárodnou spoločnosťou a na Slovensku má podiely v 13 firmách, ktoré sa venujú odpadovému hospodárstvu.
O pôvodcovi odpadu svedčia aj fotografie firemného auta, ktoré sme zastihli pri vysypávaní smetia. Riaditeľ Rozeka Ivan Demény napriek tomu tvrdí, že "to nie je možné". Podľa neho je to len medziskládka, na ktorej komunálny odpad byť nemôže. Ako dodal jeho zamestnanec, odpad tam stojí dva dni a potom ho dovezú na skládku do Brzotína. Redakcii Gemerského denníka sa však ozval občan mesta, ktorému komunálny odpad odniesla firma vo štvrtok. Hoci zaplatil prepravné za odpad do Brzotína, včera ho identifikoval na "čiernej" skládke. Navyše z troch fúr dve zaplatil lacnejšie priamo do vrecka zamestnancom Rozeka.
Pojem medziskládka I. Demény definovať v súvislosti so Zákonom o odpadoch nevedel. "A prečo by tam mal byť taký pojem?" spýtal sa nás.
Podľa Zákona o odpadoch môže byť vytvorená skládka len tam, kde sú na to vytvorené zákonom stanovené podmienky. Ináč je to "čierna" skládka. Legálnu skládku v areáli Rozeka na Okresnom úrade (OÚ) v Rožňave, odbore životného prostredia neevidujú.
Odborníci potvrdili, že pojem medziskládka sa v Zákone o odpadoch nenachádza. "Sú podozriví z porušenia zákona o odpadoch a pravdepodobne i zákonov o ochrane prírody a vody. Okrem toho mohli porušiť aj všeobecno-záväzné nariadenie mesta o nakladaní s odpadom. Ak sa podozrenie potvrdí, budú musieť nelegálnu skládku zlikvidovať. Z našej strany im hrozí za správny delikt pokuta až do výšky 500-tisíc korún," informoval nás zodpovedný pracovník za odpadové hospodárstvo na odbore životného prostredia OÚ v Rožňave Ľubomír Zatroch.
"Z fotografií sme šokovaní. Odpadári i vodári problém prekonzultujú a vyvodia dôsledky. Je na zváženie, že firma, ktorá má ísť príkladom, založila takú skládku," uviedla vedúca odboru životného prostredia na OÚ v Rožňave Mária Dovalová.
Firma Rozeko, zastúpená primátorom mesta Františkom Kardošom, uzavrela s mestom Rožňava dvadsaťročnú zmluvu na zber, rozvoz a prepravu komunálneho odpadu. Jej väčšinovým 60-percentným vlastníkom je rakúska firma Brantner, 40 percentný podiel v nej má mesto, ktoré zastupuje ako konateľ prednosta MsÚ Pavol Szaniszló. V predmete činnosti má Rozeko aj prevádzku a údržbu cestných komunikácií, starostlivosť o verejnú zeleň, záhradnícke služby a prevádzku zariadení na ochranu životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.